Medzinárodný trestný súd zvažuje vyšetrovanie britskej armády | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Medzinárodný trestný súd zvažuje vyšetrovanie britskej armády

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
18.11.2019 13:20

LONDÝN - Medzinárodný trestný súd (ICC) by mohol začať svoje vôbec prvé vyšetrovanie britskej armády po tom, ako stanica BBC odvysielala program o jej údajných zločinoch. Redaktori dokumentárneho programu Panorama našli dôkazy, že Británia kryla vraždy civilistov svojimi vojakmi v Iraku a Afganistane, informovalo v pondelok predmetné médium.


ICC tvrdí, že tieto zistenia berie veľmi vážne. Britské ministerstvo obrany vyhlásilo, že obvinenia sú nepodložené a rezort plne spolupracuje s ICC, pričom nevidí žiadny dôvod na ďalšie súdne kroky. Oficiálne vyšetrovanie zo strany ICC so sídlom v holandskom Haagu by bolo prvým prípadom vedeným proti britským občanom v súvislosti s vojnovými zločinmi, píše BBC. 

ICC uviedol, že zistenia BBC nezávisle posúdi a ak uzná, že britská vláda chránila vojakov pred trestným stíhaním, spustí prelomový súdny proces. ICC predtým dospel k záveru, že existuje presvedčivý dôkaz o spáchaní vojnových zločinov britskými vojakmi v Iraku. Väčšina týchto prípadov zahŕňa obvinenia zo zlého zaobchádzania so zadržanými osobami.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články