Irán odobral akreditáciu jadrovej inšpektorke OSN: Počas kontroly spustili poplach | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Irán odobral akreditáciu jadrovej inšpektorke OSN: Počas kontroly spustili poplach

Iránsky prezident Hassan Rúhání
Iránsky prezident Hassan Rúhání
Zdroj: TASR/Sergei Karpukhin/Pool Photo via AP
07.11.2019 13:30

TEHERÁN - Irán zrušil akreditáciu jadrovej inšpektorke OSN po tom, ako minulý týždeň vyvolala poplach pri vchode do zariadenia Natanz, ktoré slúži na obohacovanie uránu. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Teheránu.


Počas kontroly pri vstupnej bráne jadrového zariadenia Natanz v centrálnej časti Iránu došlo k "spusteniu poplachu" na základe predpokladu, že by inšpektorka mohla mať pri sebe "podozrivý predmet", uviedla Iránska Organizácia pre atómovú energiu (AEOI) vo vyhlásení zverejnenom na internete.

Výsledkom tohto incidentu bolo to, že žene nepovolili vstup do zariadenia, dodala AEOI bez ďalšieho spresnenia. AEOI oboznámila so situáciou i Medzinárodnú agentúru pre jadrovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni, pričom jej oznámila, že inšpektorke bola odobraná akreditácia. Inšpektorka OSN sa medzitým vrátila do ústredia MAAE. "Iránsky predstaviteľ predloží MAAE úplnú správu o tejto záležitosti," dodala vo vyhlásení AEOI.

Podľa zdrojov blízkych MAAE sa 35 členov jej Rady guvernérov stretne na mimoriadnej schôdzi venovanej Iránu. Iránske jadrové zariadenia sú na základe prelomovej jadrovej dohody so svetovými mocnosťami kontinuálne monitorované úradmi MAAE. Irán tento týždeň obnovil činnosti spojené s obohacovaním uránu vo svojom podzemnom zariadení Fordú ležiacom južne od Teheránu.

Irán v priebehu tohto roka pozastavil plnenie viacerých záväzkov zo spomínanej dohody a pohrozil, že od nej úplne odstúpi. Začal napríklad obohacovať urán nad úroveň, ktorú mu táto dohoda povoľuje. Teherán týmito krokmi reagoval na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpili a následne zaviedli voči Iránu tvrdé sankcie. Zvyšní signatári sa dohodu stále pokúšajú zachrániť.

Irán tvrdí, že inšpektorka OSN mala pri sebe výbušnú látku

Irán obvinil vo štvrtok jadrovú inšpektorku OSN, ktorej minulý týždeň zabránil vo vstupe do zariadenia Natanz slúžiaceho mu na obohacovanie uránu, z toho, že pri sebe mala výbušný dusičnan. Informovala o tom agentúra AP.

Takéto obvinenia vyslovil iránsky predstaviteľ pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Kázim Gharíb Abádí na mimoriadnej schôdzke Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni. Bližšie podrobnosti, prečo mala mať žena pri sebe takúto výbušnú látku, však neuviedol. Dodal len, že inšpektorka odišla počas druhého stupňa vstupnej kontroly na toaletu, kde sa evidentne tejto látky zbavila. MAAE sa dosiaľ k obvineniu nevyjadrila.

Iránske úrady zabránili inšpektorovi OSN opustiť krajinu

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vo štvrtok informovala, že iránske úrady minulý týždeň dočasne zabránili jednému z inšpektorov OSN vycestovať z krajiny. Podľa MAAE ide o "neprijateľné" konanie. Úradujúci generálny riaditeľ MAAE Cornel Feruta vo štvrtok informoval o incidente aj Radu guvernérov MAAE, uviedla vo svojej správe agentúra AFP. Podľa Ferutovho vyhlásenia "brániť inšpektorovi opustiť krajinu, najmä ak ho na to vyzve agentúra, nie je prijateľné a nemalo by k nemu dochádzať".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články