Klimatická dohoda je nezvratná: Prezidenti Francúzska a Číny jej vyjadrili plnú podporu | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Klimatická dohoda je nezvratná: Prezidenti Francúzska a Číny jej vyjadrili plnú podporu

Čínsky prezident Si Ťin-pching a francúzsky prezident Emmanuel Macron
Čínsky prezident Si Ťin-pching a francúzsky prezident Emmanuel Macron
Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Schiefelbein
06.11.2019 09:20

PEKING - Čínsky prezident Si Ťin-pching a francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyhlásili, že parížska klimatická dohoda je "nezvratná". Ich vyjadrenie prichádza po tom, ako Spojené štáty tento týždeň oficiálne oznámili odstúpenie od tohto svetového dohovoru. Informovala o tom agentúra AFP.


V spoločnom vyhlásení oboch lídrov po ich rozhovoroch v Pekingu sa uvádza, že Si a Macron znova potvrdili "svoju pevnú podporu pre parížsku dohodu, ktorú považujú za nezvratný proces a kompas pre dôrazné opatrenia v oblasti klímy". Macron bez toho, aby priamo menoval USA, doplnil, že "odsudzuje rozhodnutia iných".

Čínsky prezident pri privítaní Macrona pred rozhovormi vyzdvihol návštevu francúzskeho lídra v Pekingu, ktorou podľa neho obaja "vysielajú svetu silný signál pevného zachovávania multilateralizmu a voľného obchodu, ako aj spolupráce pri budovaní otvorených ekonomík", informovala agentúra AP.

Macron vo svojich vyjadreniach povedal, že Čína a Európska únia musia "budovať stabilné partnerstvo vo veľkých svetových otázkach vo svete, ktorý je viac a viac destabilizovaný". "Rozvíjanie prístupu na trh a partnerstva medzi našimi podnikmi je prioritou," vyhlásil francúzsky prezident. Macron začal tento týždeň trojdňovú návštevu Číny oznámením, že EÚ dosiahla s touto krajinou dohodu o boji proti falšovaniu poľnohospodárskych produktov. Ďalšie dohody boli podpísané v stredu, píše AP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články