Ukrajina smeruje do NATO: Sme pripravení urýchliť prípravy na vstup, vyhlásil prezident | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Ukrajina smeruje do NATO: Sme pripravení urýchliť prípravy na vstup, vyhlásil prezident

Jens Stoltenberg a Volodymyr Zelenskyj
Jens Stoltenberg a Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/Mykola Lazarenko/Ukrainian Presidential Press Office via AP
31.10.2019 17:15

KYJEV - Ukrajina je pripravená urýchliť prípravy na vstup do NATO a nevylučuje zo svojej agendy možnosť získať Akčný plán členstva (MAP). Na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Kyjeve to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informovali agentúry UNIAN a Ukrinform.


Podľa Zelenského sa Ukrajina a Severoatlantická aliancia dohodli na aktualizovanom balíku spoločných projektov a diskutovali o vyhliadkach na spoluprácu v rámci Programu rozšírených príležitostí (EOP) NATO. "Dohodli sme sa na aktualizovanom, konsolidovanom balíku projektov a praktických opatreniach. Diskutovali sme o perspektívach našej spolupráce v rámci Programu rozšírených príležitostí NATO. Dnes som dokázal, že Ukrajina je pripravená prejsť na túto novú úroveň partnerstva s Alianciou," vyhlásil ukrajinský prezident.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

"Medzi naše priority patrí aktívna interakcia s Alianciou, pokiaľ ide o odolnosť Ukrajiny voči hybridným hrozbám a zvýšenie kybernetickej bezpečnosti. Zintenzívňujeme našu prácu v rámci Platformy NATO a Ukrajiny pre boj proti hybridným hrozbám, pričom hlavnou akciou je spoločný výcvik Coherent Resilience 2020 v Čiernom mori," doplnil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

Ukrajina má okrem toho podľa neho záujem o posilnenie svojej interakcie s NATO s cieľom obnoviť stabilitu a bezpečnosť v čiernomorskom regióne. "Očakávame, že bude podporený návrh Ukrajiny prijatý v apríli tohto roka, pokiaľ ide o praktické kroky na implementáciu čiernomorského balíka NATO. Musíme spoločne posilniť kapacity ukrajinského námorníctva v tomto dôležitom regióne," dodal ukrajinský prezident.


Galéria

Jens Stoltenberg a Volodymyr Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články