°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

Hackeri sa nabúrali do amerických nemocníc: Tie boli donútené zaplatiť výkupné

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
06.10.2019 13:34

TUSCALOOSA - Systém troch nemocníc v americkom štáte Alabama, ktorý prestal prijímať pacientov pre napadnutie škodlivým počítačovým ransomwarom, získal kľúč na odblokovanie svojich počítačových systémov. Informoval o tom prevádzkovateľ nemocníc DCH Health System, no detaily o tom, ako sa to podarilo, vo svojom vyhlásení neuviedol.


Podľa miestnych novín The Tuscaloosa News, ktoré citovali jeho hovorcu Brada Fishera, nemocničný systém hackerom zaplatil. "Z pretrvávajúcich bezpečnostných dôvodov budeme udržiavať v tajnosti určité detaily o vyšetrovaní a našej spolupráci s útočníkom," povedal Fisher denníku.

DCH Health System prestal prijímať nových pacientov do svojich nemocníc v mestách Tuscaloosa, Northport a Fayette po tom, čo ich zasiahol ransomware v utorok ráno. Nových pacientov presmerovali do iných zariadení v meste Birmingham a v susednom štáte Mississippi. Všetkých pacientov, okrem kriticky chorých, budú cez víkend nemocnice naďalej presmerovávať inam, uviedla spoločnosť v stanovisku.

Hackeri pri útoku podľa nemocníc použili variantu ransomwaru Ryuk, ktorým zablokovali ich záznamy. Starostlivosť o pacientov však útok neskompromitoval a zamestnanci nemocníc začali pracovať s papierovými záznamami. Trojica nemocníc slúži prevažne západnej Alabame a dokopy prevádzkuje približne 850 lôžok. Vlani prijali viac ako 32-tisíc pacientov.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články