Strach po požiari v chemickej továrni v Rouene: Zamorenie azbestom? Francúzske úrady reagujú | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Strach po požiari v chemickej továrni v Rouene: Zamorenie azbestom? Francúzske úrady reagujú

Zdroj: SITA/AP Photo/Stephanie Peron
02.10.2019 06:25

PARÍŽ - Francúzske úrady v utorok ubezpečili obyvateľov mesta Rouen, že nič nenasvedčuje znečisteniu prostredia azbestom v dôsledku obrovského požiaru, ktorý vypukol minulý štvrtok v miestnej chemickej továrni. Stovky znepokojených ľudí medzitým v utorok večer protestovali v uliciach, informovala tlačová agentúra DPA.


Zápach, ktorý v Rouene pretrváva, je pre obyvateľov obťažujúci a vyvoláva obavy, nepredstavuje však ohrozenie zdravia, vyhlásil pred zákonodarcami v Paríži francúzsky premiér Édouard Philippe. Riaditeľ regionálneho úradu životného prostredia Patrick Berg zase uviedol, že v zozbieraných vzorkách nebola zistená prítomnosť vlákien azbestu.

Strechu továrne, postavenú z azbestového cementu, pri požiari "roztrhalo" a podľa Berga by sa obyvatelia nemali dotýkať žiadnych nájdených úlomkov. Ubezpečil však, že uvoľňovanie azbestových vlákien z týchto úlomkov nehrozí. Premiér Philippe prisľúbil, že pokračujúce environmentálne testy budú prebiehať "absolútne transparentne".

Strach po požiari v
Zdroj: SITA/AP Photo/Stephanie Peron

Postihnutý závod Lubrizol, v ktorom sa vyrábajú chemické prísady do mazadiel a farieb, bol zaradený do vyššej rizikovej kategórie podľa európskeho klasifikačného systému, používaného v rámci prevencie nehôd týkajúcich sa nebezpečných látok.

Ministerka Agnes Buzynová ešte v piatok večer zdôraznila, že Rouen je "zjavne zamorený", a odporúčala obyvateľom, aby sa pri odstraňovaní sadzí a dechtu chránili rukavicami. Poľnohospodárov v oblastiach zasiahnutých dymom z požiaru varovali, aby nezbierali úrodu a nepredávali mlieko, vajcia či med z obdobia po požiari.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články