Detaily stretnutia Zelenského s Lavrovom: Gratulácia k výmene väzňov aj želanie skončiť vojnu | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Detaily stretnutia Zelenského s Lavrovom: Gratulácia k výmene väzňov aj želanie skončiť vojnu

Volodymor Zelenskyj a Sergej Lavrov
Volodymor Zelenskyj a Sergej Lavrov
Zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky, AP Photo/Sakchai Lalit
26.09.2019 09:45

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov mu počas ich prvého stretnutia, ktoré sa odohralo v stredu v New Yorku, zablahoželal k nedávnej výmene väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou a zaželal mu skoré ukončenie vojny v Donbase. Vo štvrtok o tom informovala agentúra Interfax.


 "Pán Lavrov ku mne pristúpil s tým, že sa chce zoznámiť. Povedal mi, že oni (Rusi) si želajú, aby sa skončila vojna v Donbase, a zároveň mi pogratuloval k výmene (väzňov)," uviedol Zelenskyj na tlačovej konferencii, ktorá sa konala po jeho stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Ukrajinský líder v tejto súvislosti dodal, že s Lavrovovým želaním sa stotožňuje. "Je to naša krajina, naša zem, a ak ste vy (Rusi) pripravení, tak dobre, ideme na to, ukončíme vojnu, dáte nám naše územia a vymeníme ľudí," odpovedal podľa svojich slov Zelenskyj Lavrovovi.

Ukrajinský prezident tiež spresnil, že jeho krátky rozhovor s Lavrovom sa odohral, keď čakali v rade, a "bol veľmi krátky".  Nemenovaný zdroj z prostredia kancelárie ukrajinského prezidenta pre Interfax uviedol, že štátnici spolu prediskutovali aj prípravu stretnutia v "normandskom formáte".

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články