Rokovania s USA nebudú, vyhlásil Irán: Nijaké a na žiadnej úrovni, povedal vodca Chameneí | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Rokovania s USA nebudú, vyhlásil Irán: Nijaké a na žiadnej úrovni, povedal vodca Chameneí

Alí Chameneí
Alí Chameneí
Zdroj: twitter.com/Twitter Moments
17.09.2019 10:30

TEHERÁN - Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v utorok vyhlásil, že "medzi predstaviteľmi Islamskej republiky a Spojených štátov sa nebudú konať nijaké rokovania - nijaké a na žiadnej úrovni," kým sa USA nebudú "kajať". Informovala o tom tlačová agentúra DPA.


 Ak USA "vezmú späť svoje slová a budú sa kajať a vrátia sa k jadrovej dohode, ktorú porušili, potom sa môžu zúčastňovať na stretnutiach signatárov tejto dohody s Iránom. Inak sa medzi predstaviteľmi Islamskej republiky a Spojených štátov nebudú konať nijaké rokovania - nijaké a na žiadnej úrovni, ani v New Yorku, ani nikde inde," uviedol Chameneí v štátnej televízii.

Výrokmi narážal na špekulácie o možnom stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa a iránskeho prezidenta Hasana Rúháního popri zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, ktoré sa začína už v utorok. Trump v pondelok takéto stretnutie nevylúčil s tým, že schôdzku s iránskym prezidentom "nemá naplánovanú", ale dodal: "Viem, že sa chcú stretnúť."

Výroky Chameneího nasledovali po tom, čo Trump vyhlásil, že je presvedčený, že za víkendovými útokmi dronmi na kľúčové saudskoarabské ropné zariadenia stojí Irán. Útoky najprv spôsobili prudké zvýšenie cien ropy. Útoky, ku ktorým sa prihlásili jemenskí povstalci-húsíovia, totiž postihli zhruba polovicu produkcie ropy Saudskej Arábie. Trhy sa snažil upokojiť aj Trump, keď v pondelok neskoro večer SELČ vyhlásil, že vojnu nechce. Ceny ropy v utorok ráno zmenili smer a klesli približne o jedno percento po strmom náraste v predchádzajúcom dni.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články