Južný Sudán zažehnal krízu: Prezident a vodca povstalcov sa dohodli na novej vláde | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Južný Sudán zažehnal krízu: Prezident a vodca povstalcov sa dohodli na novej vláde

Vodca povstalcov Riek Machar a prezident Salva Kirr
Vodca povstalcov Riek Machar a prezident Salva Kirr
Zdroj: SITA/AP Photo/Sam Mednick
12.09.2019 06:45

DŽUBA - Juhosudánsky prezident Salva Kirr a bývalý vodca povstalcov Riek Machar sa dohodli, že do 12. novembra vytvoria dočasnú vládu národnej jednoty, informovala vo štvrtok agentúra DPA.


Kiir a Machar takisto dosiahli dohodu v súvislosti s ďalšími nevyriešenými záležitosťami vrátane bezpečnostných opatrení, hraníc a počte štátov, ktoré budú v budúcnosti tvoriť Južný Sudán. Kirr stretnutie v hlavnom meste Džuba označil za znamenie pokroku. Na základe dohody, ktorú Kiir a Machar spolu s ďalšími opozičnými lídrami podpísali v septembri 2018, sa má Machar vrátiť do funkcie viceprezidenta, ktorú zastával do roku 2013. Južný Sudán vznikol v atmosfére optimizmu v roku 2011, keď získal nezávislosť od Sudánu. 

Rivalita medzi juhosudánskym prezidentom Salvom Kiirom a vodcom povstalcov Riekom Macharom však vyústila v roku 2013 do občianskej vojny sprevádzanej surovým násilím, znásilňovaním a obavami z etnických čistiek. Počas vojny zahynuli desaťtisíce ľudí a štyri milióny obyvateľov ušli zo svojich domovov. Konflikt zanechal hospodárstvo tejto krajiny s ložiskami ropy v troskách.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články