AKTUÁLNE Šefčovič ostáva podpredsedom Európskej komisie: Toto bude mať na starosti | Topky.sk

Pondelok, 23. september 2019. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

AKTUÁLNE Šefčovič ostáva podpredsedom Európskej komisie: Toto bude mať na starosti

Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič
Zdroj: Vlado Anjel
10.09.2019 12:30

BRATISLAVA - Maroš Šefčovič bude aj v novej Európskej komisii podpredsedom. Na starosti bude mať spoluprácu medzi inštitúciami. Dnes to oznámila zvolená predsedníčka európskej exekutívy Ursula von der Leyen. Šefčoviča podobne ako ďalších 25 navrhnutých komisárok a komisárov čaká vypočúvanie pred Európskym parlamentom.


Ak poslanci za Komisiu ako celok zahlasujú, exekutíva pod vedením von der Leyen sa ujme mandátu 1. novembra. Maroš Šefčovič bol v Komisii Josého Manuela Barrosa komisárom pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež. Podpredsedom Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti bol v rokoch 2010 - 2014. Tretí raz (2014 - 2019) sa stal podpredsedom EK vedenej Jeanom-Claudom Junckerom zodpovedným za Energetickú úniu.

Záujmy juhu aj severu

Ako povedala Ursula von der Leyenovej, jej tím odráža záujmy juhu aj severu, západných krajín aj východných. Jej tím rozumie Európe a počúva ľudí, čo od únie očakávajú. Od komisárov očakáva, že nebudú závisieť len od hlavných miest, ale budú navštevovať regióny, kde Európania žijú a pracujú. Okrem Šefčoviča budú podpredsedami napríklad Frans Timmermans (pre Zelenú dohodu), Margarethe Vestagerová (pre koordináciu digitálnej agendy), Valdis Dombrovskis (ekonomické záležitosti) či Češka Věra Jourová (pre demokratické hodnoty).

Ako sa uvádza v liste von der Leyen Marošovi Šefčovičovi, na starosti bude mať udržanie a posilnenie dobrých vzťahov s Európskym parlamentom. Takisto bude mať na starosti vzťahy s národnými parlamentmi, ale naďalej bude pracovať na rozvoji Aliancie pre batérie. "Európa sa posúva dopredu, len keď spolupracujeme. Ako sa naše ciele stávajú čoraz ambicióznejšími, potrebujeme zlepšiť spôsob, akým spoločne navrhujeme, rokujeme a zavádzame politiky a nariadenia," napísala von der Leyen.

Prečítajte si aj: Šefčovič bude hrať v novej Európskej komisii dôležitú rolu, myslí si Pellegrini

Zostavovanie novej Európskej komisie prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. O tom, kto obsadí pozíciu predsedu komisie, rozhodli po niekoľkodňových rokovaniach premiéri a prezidenti EÚ. Von der Leyenová bola kompromisom, bývalá nemecká ministerka obrany patrí do frakcie ľudovcov, ktorí majú v europarlamente najviac kresiel.

V lete členské štáty navrhli svojich eurokomisárov, cieľom von der Leyenovej bolo, aby boli v jej komisii rovnomerne zastúpené ženy a muži. V exekutíve bude 13 žien a 14 mužov. Británia svojho zástupcu nenominovala, keďže by úniu mala opustiť ešte predtým, ako sa komisia ujme nového mandátu - 31. októbra. Von der Leyenová už v júli predstavila priority - okrem rodovej rovnosti k nim patrí boj proti klimatickým zmenám, posilňovanie demokracie a sociálne trhové hospodárstvo EÚ či líderstvo únie v kontexte globálnych výziev.

Hanbu neurobí, ale Slovensko má na viac

Nominácia Maroša Šefčoviča na post, ktorý už raz zastával, je podľa poslanca Európskeho parlamentu Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) krok späť. Ako uviedol na svojom facebookovom profile, Šefčovič má v Bruseli dobré kontakty, je skúsený diplomat a hanbu neurobí. "Slovenská vláda chcela silné ekonomické portfólio, ale nakoniec sme sa vrátili oblúkom o päť rokov späť. Pre diplomata Šefčoviča je manažovanie byrokratických a inštitucionálnych vzťahov vhodná pozícia, ale politicky to pre Slovensko nie je veľké víťazstvo," domnieva sa europoslanec.

Michal Šimečka
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

To, že Šefčovič určite hanbu neurobí, však nie je maximum toho, čo máme od nášho najdôležitejšieho zástupcu v Bruseli chcieť, napísal ďalej Šimečka. Podľa neho je Šefčovič oproti charizmatickým kolegom ako Margrethe Vestager, Frans Timmermans či Věra Jourová, ktorá si za posledných päť rokov získala v Bruseli rešpekt, menej výraznou postavou. "Nehovoriac o tom, ako jeho povesti poškodila kandidatúra na prezidenta SR, počas ktorej chodil po oslavách MDŽ s Robertom Ficom a vymedzoval sa voči hodnotám, ktoré by mal v Komisii zastávať," uzavrel Šimečka.


Galéria

Maroš Šefčovič Michal Šimečka Maroš Šefčovič

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články