Veľká akcia talianskej polície: Zadržali desať osôb za financovanie terorizmu | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Veľká akcia talianskej polície: Zadržali desať osôb za financovanie terorizmu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Angelo Carconi/ANSA via AP
07.09.2019 16:05

RÍM - Desať ľudí — dvoch Talianov a ôsmich Tunisanov — zatkla v sobotu talianska polícia pri záťahu v regióne Abruzzy. Sú obvinení okrem iného z daňových únikov a prania špinavých peňazí, ktorými financovali teroristické aktivity, uviedla podľa agentúry APA prokuratúra v meste L'Aquila.


Medzi zatknutými osobami je aj imám mešity nachádzajúcej sa neďaleko mesta Teramo a talianska daňová poradkyňa. "Značné sumy peňazí", ktorých časť pochádza z daňových podvodov, sa podľa prokuratúry prostredníctvom fiktívnych firiem dostali do rúk bývalého Frontu an-Nusra v Sýrii, napojeného na teroristickú sieť al-Káida, ako aj zradikalizovaných imámov žijúcich v Taliansku.

Z týchto finančných prostriedkov bol podporovaný aj imám, ktorý už bol v Taliansku odsúdený za terorizmus, a ďalší, ktorého vypovedali z krajiny za jeho extrémistické postoje. Hlavným podporovateľom extrémistov bol podľa talianskej finančnej polície tuniský podnikateľ žijúci v regióne Abruzzy, ktorý svoju činnosť skrýval za firmy zaoberajúce sa renováciou budov a obchodovaním s kobercami.

Získané finančné prostriedky boli najprv transferované do Nemecka, Británie alebo Belgicka a následne ich kuriéri dostali do Turecka a Sýrie. Počas vyšetrovania talianske bezpečnostné zložky zaistili aj hotovosť a nehnuteľnosti v hodnote viac ako jeden milión eur vrátane niekoľkých bytov kúpených niektorými podozrivými.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články