Rusko a Ukrajina si vymenili 70 zadržiavaných osôb: Lietadlá s väzňami už pristáli | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Rusko a Ukrajina si vymenili 70 zadržiavaných osôb: Lietadlá s väzňami už pristáli

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Youtube/AP
07.09.2019 12:30

MOSKVA - Rusko a Ukrajina si v sobotu navzájom vymenili celkovo 70 zadržiavaných osôb. Z Moskvy a Kyjeva vzlietli lietadlá s väzňami určenými na výmenu. Na palube každého z nich sa nachádza 35 ľudí. Informovala o tom agentúra TASS.


Na palube lietadla smerujúceho do Kyjeva je i 24 ukrajinských námorníkov zadržaných vlani v novembri po incidente v Kerčskom prielive, ako aj režisér Oleh Sencov. Jemu a ďalším desiatim osobám udelil milosť ruský prezident Vladimir Putin.

Do Ruska sa vracia redaktor agentúry RIA Novosti-Ukrajina Kirill Vyšinskij, ktorého koncom augusta prepustili z ukrajinskej väzby. Na palube ruského lietadla je aj 16 osôb, ktorým udelil milosť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Putin vo štvrtok označil rozsiahlu výmenu zadržiavaných osôb za prvý významný krok k normalizácii vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou, ku ktorému došlo po tom, čo na post ukrajinského prezidenta nastúpil Volodymyr Zelenskyj. Ide o prvú veľkú výmenu zadržiavaných osôb medzi oboma krajinami od začiatku konfliktu na východe Ukrajiny v roku 2014.

Výmena je dokončená

Rusko a Ukrajina uskutočnili v sobotu historickú výmenu 70 osôb, ktoré obe krajiny zadržiavali. Na kyjevskom letisku Boryspiľ pristálo lietadlo s 35 prepustenými Ukrajincami. Na moskovskom Vnukove privítali 35 Rusov, ktorých zadržiavali na Ukrajine. Informovala o tom agentúra DPA. Medzi prepustenými Ukrajincami je i 24 ukrajinských námorníkov zadržaných vlani v novembri po incidente v Kerčskom prielive, ako aj režisér Oleh Sencov, ktorý v ruskom väzení strávil päť rokov. 

Prepustených krajanov prišiel na letisko pozdraviť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Urobili sme prvý krok. Bolo to veľmi zložité. Neskôr dospejeme k výmene našich (vojnových) zajatcov," povedal ukrajinský prezident, ktorý na stránke http://president.gov.ua zverejnil aj menoslov 35 prepustených občanov Ukrajiny.

V konečnom dôsledku by celý proces mohol viesť k ukončeniu bojov na východe Ukrajiny, kde armáda od roku 2014 bojuje proti separatistom podporovaným Ruskom. Konflikt si doposiaľ vyžiadal viac ako 13.000 obetí na životoch. Medzi 35 Ukrajinou prepustenými Rusmi, ktorí v sobotu pristáli na moskovskom letisku Vnukovo, je aj redaktor agentúry RIA Novosti-Ukrajina Kirill Vyšinskij, prepustený koncom augusta z ukrajinskej väzby. Na palube ruského lietadla bolo aj 16 osôb, ktorým udelil milosť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Výmenu zadržiavaných osôb medzi Ruskom a Ukrajinou privítal v sobotu Kremeľ s tým, že už vo štvrtok ju ruský prezident Vladimir Putin označil za prvý významný krok k normalizácii vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou. Ocenil ju prostredníctvom svojej hovorkyne Marije Zacharovovej aj rezort ruskej diplomacie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová dlho pripravovaný spoločný krok Moskvy a Kyjeva označila za "nádejný signál". 

Frakcia Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente ho privítala prostrednítvom vyhlásenia zverejneného v Bruseli. Za "dôležitý a povzbudzujúci krok k normalizácii vzťahov medzi dvoma členskými štátmi Rady Európy" označil výmenu hovorca generálneho tajomníka Rady Európy (RE) Daniel Holtgen. Dodal, že RE pripravená podieľať sa na zmierovacom konaní na základe ustanovení Európskeho súdu pre ľudské práva.

Podľa Trumpa je výmena väzňov prvým "obrovským" krokom k mieru v Donbase

Americký prezident Donald Trump vyjadril nádej, že sobotňajšia výmena desiatok zadržiavaných osôb medzi Ruskom a Ukrajinou sa môže stať prvým "obrovským krokom" k urovnaniu konfliktu v Donbase.  "Rusko a Ukrajina si práve vymenili veľké množstvo väzňov. Veľmi dobrá správa, snáď prvý obrovský krok k mieru. Blahoželám obom krajinám," napísal na Twitteri šéf Bieleho domu. 

Rusko a Ukrajina uskutočnili v sobotu historickú výmenu 70 osôb, ktoré obe krajiny zadržiavali. Na kyjevskom letisku Boryspiľ pristálo lietadlo s 35 prepustenými Ukrajincami. Na moskovskom Vnukove zase privítali 35 Rusov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články