FOTO Napätie v Hongkongu rastie: Polícia nasadila na demonštrantov prvýkrát aj vodné delá | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

FOTO Napätie v Hongkongu rastie: Polícia nasadila na demonštrantov prvýkrát aj vodné delá

Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Yu
25.08.2019 13:42

HONGKONG - Hongkonská polícia použila v nedeľu po prvý raz od začiatku už niekoľko týždňov trvajúcich protivládnych protestov na demonštrantov vodné delá. Informovala o tom agentúra AFP. Policajné jednotky zasahovali aj slzotvorným plynom. Ako napísala agentúra DPA, chceli tak rozohnať protestujúcich, ktorí v štvrti Ťiou-lung (Kowloon) zabarikádovali cestu v blízkosti hlavných vládnych budov.


Zatiaľ čo sa početný dav demonštrantov zhromaždil v neďalekom parku Čchüan-wan (Tsuen Wan), kde sa protestný pochod končil, iná skupina protestujúcich stavala na ceste barikády z dopravných bariér a kužeľov a na chodník hádzali bambusové palice.

Keď protestujúci ani po ráznych policajných výzvach, aby svoj protest ukončili, neuposlúchli, nasadila polícia slzotvorný plyn. Demonštranti začali následne do členov bezpečnostných zložiek hádzať tehly a benzínové bomby. Pred slzotvorným plynom sa bránili dáždnikmi, ktoré si priniesli, keďže nedeľňajší protest sprevádzal silný dážď.

FOTO Napätie v Hongkongu
Zdroj: SITA/AP Photo/Kin Cheung

Protest sa začal pri železničnej stanici Kchuej-fang (Kwai Fong), ktorá sa stala pre účastníkov protestov ústredným miestom po tom, ako tam predtým polícia voči demonštrantom zakročila slzotvorným plynom. 

Polícia pritom predtým uviedla, že vozidlá vybavené monitorovacími zariadeniami a striekacími dýzami budú použité len v prípade "rozsiahlych verejných výtržností", všíma si AFP.

FOTO Napätie v Hongkongu
Zdroj: SITA/AP Photo/Kin Cheung

V noci na nedeľu zadržala hongkonská polícia počas potýčok s protestujúcimi 29 ľudí vo veku 17-52 rokov. Počas nepokojov v priemyselnej oblasti Kuan-tchang (Kwun Tong), husto osídlenej mestskej časti na východ od polostrova Ťiou-lung, hádzali aktivisti Molotovove koktaily a tehly a rozbíjali svetelné stĺpy vybavené monitorovacími kamerami. Polícia následne použila slzotvorný plyn.

Streľba

Najmenej jeden výstrel padol v nedeľu zo zbrane príslušníka hongkonskej polície počas ďalšieho z protivládnych protestov, ktoré trvajú už tri mesiace. Informovala o tom agentúra AFP.  "Práve teraz môj kolega vystrelil... bol to policajt v uniforme, ktorý vystrelil zo svojej zbrane," povedal prítomným médiám jeden z členov hongkonskej polície.

Medzi políciou a demonštrantmi vypukli násilné potýčky v štvrti Čchüan-wan (Tsuen Wan) ležiacej približne desať kilometrov od centra Hongkongu po tom, čo sa na neďalekom športovom štadióne zhromaždili tisícky protestujúcich. Agentúra AP napísala, že išlo o varovný výstrel do vzduchu, ktorý nasledoval po tom, čo protestujúci zaútočili na policajtov palicami a prútmi.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články