°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Soul odstúpil od dohody o výmene spravodajských informácii: Podľa Abeho tým narušil dôveru

Šinzó Abe
Šinzó Abe
Zdroj: SITA/AP Photo/Koji Sasahara
23.08.2019 10:05

TOKIO - Rozhodnutie Južnej Kórey nepredĺžiť dohodu o zdieľaní informácií tajných služieb poškodzuje vzájomnú dôveru. V piatok to uviedol japonský premiér Šinzó Abe, ktorý sa tiež zaviazal, že jeho krajina bude úzko spolupracovať so Spojenými štátmi na zachovaní mieru v regióne, píše agentúra AP. Abe zároveň obvinil Soul, že nedodržiava prísľuby z minulosti.


"Budeme pokračovať v úzkej koordinácii so Spojenými štátmi, aby sme zabezpečili mier v regione a prosperitu i bezpečnosť Japonska," povedal Abe pred odletom na summit skupiny G7 vo Francúzsku. K ukončeniu dohody o výmene vojenských informácii tajných služieb zo strany Soulu dochádza v čase narastajúceho obchodného i diplomatického sporu oboch demokratických krajín, ktoré sú aj spojencami USA.

Rozhodnutie padlo na zasadnutí juhokórejskej Národnej bezpečnostnej rady. Dohoda mala byť automaticky obnovená v sobotu 24. augusta, pokiaľ sa jedna zo strán nerozhodne ju zrušiť. Juhokórejská Národná bezpečnostná rada dospela k záveru, že nie je v štátnom záujme pokračovať v dohode o výmene citlivých vojenských informácii známej pod akronymom GSOMIA, ktorú s Japonskom podpísala v roku 2016.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články