°C

Nedeľa, 5. júl 2020. Meniny má Cyril a Metod, zajtra Patrícia, Patrik.

Gigantické demonštrácie v Hongkonku neutíchajú: Letisko po protestoch obnovilo prevádzku

Protest na letisku v Hongkongu
Protest na letisku v Hongkongu
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian
13.08.2019 07:55

HONGKONG - Medzinárodné letisko v Hongkongu obnovilo v utorok ráno miestneho času svoju prevádzku po tom, ako v pondelok zrušilo neodbavené pondelňajšie lety, keďže v jeho hlavnom termináli už štvrtý deň pokračovali protivládne protesty. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie samotného letiska s tým, že stovky letov na jednom z najrušnejších letísk sveta stále neobnovili.


Letisko v Hongkongu zrušilo v pondelok neodbavené lety po tom, ako sa tam v príletových halách zišlo vyše 5000 protestujúcich. Letisko obvinilo demonštrantov z blokovania odletov. Ako napísala agentúra Reuters, presný dôvod uzatvorenia letiska nebol jasný, keďže šlo o pokojnú demonštráciu. Väčšina z protestujúcich odišla krátko po polnoci a v utorok ráno miestneho času sa tam nachádzalo zhruba 50 demonštrantov. 

Hongkonská letecká spoločnosť Cathay Pacific uviedla, že v utorok ráno bolo stále zrušených vyše 200 letov. Protestujúci uviedli, že na hongkonské letisko sa plánujú v utorok popoludní vrátiť, aby v demonštráciách pokračovali. Podľa AFP nie je jasné, či sa demonštranti vrátia vo veľkom počte a ani to, či im to letisko umožní. 

Mnohí z demonštrantov kritizovali postup polície, ktorá v nedeľu použila proti davu z blízkej vzdialenosti slzotvorný plyn a nesmrtiacu muníciu. Hongkonské demonštrácie a nepokoje nevykazujú žiadne znaky zoslabenia - ani po dvoch mesiacoch, ako ich vyvolal kontroverzný návrh zákona umožňujúci vydávanie obyvateľov Hongkongu podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Protesty neutíchli ani po tom, čo správkyňa Hongkongu Carrie Lamová vyhlásila tento návrh zákona za "mŕtvy". Demonštranti medzičasom od miestnej vlády žiadajú aj vyšetrovanie údajného neadekvátneho postupu polície pri zásahoch a rozpustenie zákonodarného zboru.

Ďalší protest

Stovky prodemokratických demonštrantov sa v utorok popoludní miestneho času zhromaždili na hongkonskom medzinárodnom letisku na ďalšom proteste, píše agentúra AFP. Letisko po ochromení v utorok ráno oznámilo, že plne obnovuje svoju prevádzku. Väčšina z protestujúcich odišla krátko po polnoci a v utorok ráno sa tam nachádzalo zhruba 50 demonštrantov. Popoludní sa však aktivisti na základe výzvy znova vrátili do priestorov letiska, aby sa zapojili do ďalšieho protestu.

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová na utorňajšej tlačovej konferencii znova obhajovala postup polície. Násilie uvedie Hongkong na "cestu bez návratu, uvrhne hongkonskú spoločnosť do veľmi znepokojujúcej a nebezpečnej situácie," varovala správkyňa Lamová.

Polícia podľa jej slov "mala v ostatných dvoch mesiacoch veľmi ťažké obdobie, počas ktorého vymáhala dodržiavanie zákona", keďže počas posledných desiatich týždňov protivládne protesty pravidelne narušovali dopravu a rozširovali sa aj do obytných zón, uviedla agentúra DPA. Lamová taktiež odmietla prevziať zodpovednosť za násilné zákroky policajtov proti demonštrantom, ktoré pobúrili organizácie na ochranu ľudských práv.

Letisko zrušilo všetky utorkové odlety

Medzinárodné letisko v Hongkongu zrušilo popoludní všetky zvyšné utorňajšie odlety, keďže v jeho hlavnom termináli už piaty deň pokračujú protivládne protesty.

Predstavitelia letiska konkretizovali, že pozastavili check-in pre všetky odlety s tým, že odlety pri ktorých bol check-in ukončený, by sa ešte mali uskutočniť. Z ich vyhlásenia ďalej vyplýva, že opatrenie by sa nemalo plošne týkať príletov, hoci mnohé z nich už boli pre protesty tiež zrušené, píše agentúra AP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články