Cyprus žiada o pomoc európske mocnosti: Nápor s migrantmi nezvláda | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Cyprus žiada o pomoc európske mocnosti: Nápor s migrantmi nezvláda

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Elio Desiderio/ANSA via AP
08.08.2019 07:10

BRUSEL - Cyprus vyzval ostatné členské krajiny Európskej únie, aby z jeho územia prevzali na "spracovanie" 5000 žiadateľov o azyl. Dôvodom je výrazný nárast počtu migrantov prichádzajúcich na tento stredomorský ostrov, informovala v stredu agentúra DPA.


"Musím priznať, že naše zdroje a schopnosti sú už vyčerpané a je tu riziko, že nebudeme schopní pomôcť tým, ktorí naozaj potrebujú ochranu," uviedol cyperský minister vnútra Konstantinos Petrides v liste adresovanom viacerým členským krajinám Únie a Európskej komisii (EK).

Cyprus, ktorý má 850.000 obyvateľov, prijal v roku 2018 viac žiadateľov o azyl ako ktorákoľvek iná krajina EÚ. Podľa údajov Eurostatu, štatistickej agentúry EÚ, v minulom roku na Cypre požiadalo o azyl 7610 ľudí, čo je o 70 percent viac ako v roku 2017. Viac ako štvrtina žiadateľov o azyl boli Sýrčania.

Petrides upozornil, že v prvej polovici tohto roka prišlo na ostrov takmer 7000 ľudí, pričom väčšina prešla cez more z Turecka alebo prišla na južnú, grécku časť ostrova, zo severocyperskej tureckej časti. Európska komisia v stredu potvrdila prijatie listu s výzvou cyperského ministra vnútra. Exekutíva EÚ v tejto súvislosti dala najavo, že Brusel pozorne monitoruje situáciu na Cypre a už zvýšila podporu pre túto členskú krajinu. V prípade potreby je eurokomisia odhodlaná svoju pomoc ešte viac zvýšiť.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články