Tragické následky náletu Haftarových síl: V meste Murzuk prišlo o život najmenej 42 ľudí | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Tragické následky náletu Haftarových síl: V meste Murzuk prišlo o život najmenej 42 ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettaimages.com
05.08.2019 17:25

TRIPOLIS - Najmenej 42 ľudí zahynulo a desiatky utrpeli zranenia pri nedeľňajšom nálete na mesto Murzuk na juhu Líbye. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na miestneho predstaviteľa a medzinárodne uznanú líbyjskú vládu, ktorá z útoku obvinila sily vedené poľným maršálom Chalífom Haftarom.


Pri nálete "prišlo o život 42 ľudí a viac ako 60 osôb utrpelo zranenia, pričom 30 z nich je v kritickom stave," povedal tamojší predstaviteľ Ibráhím Umar. Líbyjská vláda nedeľňajší nálet na svojom účte na Facebooku odsúdila a obvinila z neho Haftarove jednotky. Tie sa podľa agentúry Reuters k leteckému útoku v obytnej štvrti Murzuku prihlásili, ale odmietli, že terčom boli civilisti.

Haftarova samozvaná Líbyjská národná armáda začala v apríli ofenzívu s cieľom dobyť Tripolis od jednotiek medzinárodne uznanej líbyjskej vlády národnej jednoty, ktorá tam má hlavné sídlo. Tripolis je však podľa mienky Haftarových síl v rukách "teroristov". Líbya sa zmieta v chaose, keďže o moc súperia viaceré milície.

Rozvrat krajiny nastal po povstaní s podporou NATO, ktoré v roku 2011 vyústilo do zavraždenia dlhoročného líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Haftar je vyslúžený vojenský generál, ktorý sa zúčastnil na zmienenej revolte, ale v máji 2014 začal uskutočňovať útoky so zámerom "očistiť krajinu od islamistov". Vládu národnej jednoty, proti ktorej Haftar bojuje, vedie Fájiz Sarrádž.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články