°C

Nedeľa, 5. apríl 2020. Meniny má Miroslava, zajtra Irena.

Grécko odsúhlasilo masívny sociálny balíček: Zníženie daní a opatrenia na splácanie dlhov

Kyriakos Mitsotakis
Kyriakos Mitsotakis
Zdroj: SITA/Dimitris Papamitsos/Greek Prime Minister's Office via AP
30.07.2019 21:55

ATÉNY - Grécky parlament v utorok schválil zníženie daní a opatrenia na pomoc ľuďom, ktorí majú problémy so splácaním svojich dlhov, informovala agentúra DPA. Návrhy opatrení predložil nový grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.


Ľudia, ktorí dlhujú peniaze štátu a penzijným fondom, ich teraz môžu splatiť formou 120 mesačných splátok. Dane z nehnuteľností budú znížené v priemere o 22 percent.

"Problémy našich občanov nepočkajú," povedal Mitsotakis. Vláda podľa jeho slov pomáha miliónom ľudí a firiem a chce oživiť strednú triedu a realitný sektor, čo má podporiť hospodárstvo.

Minister financií Christos Staikuras podľa DPA v televíznej debate uviedol, že Gréci celkovo dlhujú štátu viac ako 104 miliárd eur.

Parlament má na budúci týždeň schváliť ďalšie zníženie daní. Ľuďom, ktorých zárobok je nižší ako 10.000 eur ročne, bude podľa vlády daň znížená zo súčasných 22 percent na 9 percent.

Stredopravá strana Nová demokracia (ND), na čele ktorej je premiér Mitsotakis, zvíťazila v predčasných parlamentných voľbách 7. júla. Strana obsadila 158 z 300 parlamentných kresiel.

Voľby podľa DPA odzrkadľovali nespokojnosť s predchádzajúcou vládou premiéra Alexisa Tsiprasa z dôvodu reforiem, ktoré musel zaviesť výmenou za záchranné balíky od medzinárodných veriteľov.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články