Štvrtok, 17. jún 2021. Meniny má Adolf, zajtra Vratislav.

Mrazivé okolnosti samovražedného útoku na Filipínach: Atentátnici boli manželmi

Následky útoku na kostol v Jolo
Následky útoku na kostol v Jolo
Zdroj: SITA/AP Photo/Nickee Butlangan
24.07.2019 08:46

JAKARTA - Krvavý samovražedný útok, ktorý si v januári v katedrále na juhu Filipín vyžiadal približne 20 obetí na životoch, uskutočnili pravdepodobne manželia z Indonézie, ktorí absolvovali vládny program zameraný na deradikalizáciu. Oznámila to indonézska polícia.


Policajný hovorca Dedi Prasetyo na utorkovej tlačovej konferencii uviedol, že v júni v provincii Východný Kalimantan zatkli islamského militanta, ktorý sa priznal, že na uskutočnenie útoku na Filipínach naverboval muža menom Rullie Rian Zeke a jeho ženu Ulfah Handayani. Zatknutý militant, identifikovaný iba ako Yoga, bol spolu s manželským párom členom zakázanej extrémistickej organizácie Jemaah Anshorut Daulah, ktorá má podľa polície väzby na Daeš.

Yoga bol v kontakte s militantmi Daeš v Afganistane. Zeke so ženou sa predtým neúspešne pokúšali aj s deťmi dostať do Sýrie a následne doma absolvovali deradikalizačný program, po ktorom ich prepustili.

Dve bomby zabili na
Zdroj: SITA/WESMINCOM Armed Forces of the Philippines Via AP

Útok, pri ktorom zasiahli katedrálu Panny Márie Karmelskej dve explózie, sa odohral v meste Jolo v provincii Sulu. Podľa polície pri ňom zomrelo najmenej 15 civilistov a päť vojakov. Zranenia utrpelo vyše sto ľudí. K útoku sa prihlásil Daeš, ktorý na sociálnych sieťach uviedol, že ho vykonali dvaja samovražední atentátnici.

 

 


Galéria

Následky útoku na kostol Dve bomby zabili na

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články