Venezuelu zasiahol rozsiahly výpadok elektriny: Podľa Guaidóa je zlyhanie vlády evidentné | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Venezuelu zasiahol rozsiahly výpadok elektriny: Podľa Guaidóa je zlyhanie vlády evidentné

Venezuelu zasiahol rozsiahly výpadok elektriny
Venezuelu zasiahol rozsiahly výpadok elektriny
Zdroj: TASR (AP Photo/Ariana Cubillos)
23.07.2019 08:50

CARACAS - Venezuelské hlavné mesto Caracas a ďalšie časti krajiny zasiahol výpadok elektriny. Metropola zostala bez energie v pondelok krátko po 16:00, čo viedlo k narušeniu dopravy počas špičky, keďže nefungovali ani semafory ani metro. Podľa správ na sociálnych médiách výpadok zasiahol 19 z 23 venezuelských štátov.


Skupina Netblocks, ktorá monitoruje internetovú činnosť, potvrdila, že bez energie skončila väčšina krajiny. Vláda, ako aj v predošlých prípadoch, z výpadku obvinila svojich oponentov, ktorí podľa nej sabotovali národný systém vodných elektrární. Pod výpadok sa podľa nej podpísal "elektromagnetický útok" zameraný na priehrady na juhu Venezuely.

"Tých, čo systematicky všetkými spôsobmi útočia na drahý venezuelský ľud, bude opäť konfrontovať bojovnosť a odvaha, ktorú sme my, deti nášho osloboditeľa Simóna Bolívara, ukázali tvárou v tvár komplikáciám," vyjadril sa v prejave odvysielanom v televízii minister komunikácií Jorge Rodríguez. Ako tiež povedal, úrady sa usilujú obnoviť prívod elektrickej energie čo najrýchlejšie, ako sa dá, pričom tiež nasadili bezpečnostné zložky a aktivovali pohotovostné plány, aby garantovali základné zdravotnícke služby a udržali ulice bezpečné.

Venezuelu zasiahol rozsiahly výpadok
Zdroj: TASR (AP Photo/Ariana Cubillos)

Najnovší výpadok oživil obavy z chaosu v krajine, ktorý sprevádzal už skoršie výpadky. Dosiaľ najhorší výpadok elektriny mali Venezuelčania v marci. Vtedy ho prezident Nicolás Maduro pripísal útoku na najväčšiu hydrolelektrickú priehradu v krajine, ktorý podporili Spojené štáty americké. Opozícia naopak tvrdila, že za to môžu roky nedostatočných investícií do elektrickej siete a zlý manažment.

Aj tentokrát opozícia z výpadku obviňuje vládu. Opozičný líder Juan Guaidó na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že hoci sa úrady snažili skryť tragickú situáciu prídelmi, ich "zlyhanie je evidentné: zničili systém a nemajú odpovede". Politik, ktorého Spojené štáty a ďalších 50 krajín sveta uznáva ako právoplatného lídra krajiny, zároveň opäť vyzval na protesty naplánované na utorok.


Galéria

Venezuelu zasiahol rozsiahly výpadok Venezuelu zasiahol rozsiahly výpadok

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články