°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Vražda novinárky (†53) otriasla Európou: Vyšetrovanie je v plnom prúde, stále bliká iskierka nádeje

Daphne Caruana Galiziová
Daphne Caruana Galiziová
Zdroj: TASR/AP Photo/Jonathan Borg
16.07.2019 14:45

VALLETTA - Traja muži obvinení z vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej boli formálne obžalovaní. Informovala o tom v utorok agentúra AFP. Generálny prokurátor Peter Grech podal obžalobu voči Alfredovi Degiorgiovi, Georgeovi Degiorgioovi a Vinceovi Muscatovi v utorok ráno, čo podľa denníka Malta Today v praxi znamená, že nebudú môcť byť prepustení na kauciu.


Vyšetrovatelia zhromažďovali dôkazy voči trojici mužov od decembra 2017, keď boli zatknutí pri razii v meste Marsa a krátko nato obvinení. Podľa maltského zákona má prokuratúra teraz 20 mesiacov, aby vytýčila dátum súdneho procesu s bratmi Degiorgiovcami a Muscatom. 


Prečítajte si aj: Európa reaguje na vyšetrovanie vraždy novinárky: Tvrdé slová na adresu Malty... Slimačie tempo


K najnovšiemu vývoju v prípade došlo po tom, ako bol úrad maltského generálneho prokurátora vystavený kritike za prieťahy pri vydaní návrhu obžaloby, ako aj po tom, ako Rada Európy nedávno kritizovala Maltu za spôsob vyšetrovania vraždy investigatívnej novinárky spred jeden a pol roka. Priebeh a stav vyšetrovania vraždy opakovane kritizujú aj pozostalí po novinárke.

Vražda novinárky (†53) otriasla
Zdroj: SITA/AP

Agentúra DPA poznamenáva, že kým voči traja obvineným bola podaná žaloba, objednávateľ vraždy Caruanovej-Galiziovej je stále neznámy. Caruanová-Galiziová (53) bývala jedným z najznámejších novinárov na Malte, pričom pravidelne písala články o podozreniach z korupcie v tejto stredomorskej krajine. O život prišla 16. októbra 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej aute.


Galéria

Daphne Caruana Galiziová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články