V New Yorku došlo k rozsiahlemu výpadku elektriny: Chaotickú situáciu spôsobil požiar | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

V New Yorku došlo k rozsiahlemu výpadku elektriny: Chaotickú situáciu spôsobil požiar

V New Yorku došlo k rozsiahlemu výpadku elektrin
V New Yorku došlo k rozsiahlemu výpadku elektrin
Zdroj: SITA (AP Photo/Michael Owens)
14.07.2019 06:40

NEW YORK - Rozsiahly výpadok elektriny hlásili v sobotu večer z amerického New Yorku. V častiach centrálneho a západného Manhattanu nefungovali semafory, výťahy a obmedzená bola aj prevádzka metra.


Hasičský zbor podľa agentúry AP oznámil, že výpadok spôsobil požiar transformátora, pričom postihol najmenej 38.000 odberateľov elektrickej energie, čo bol stav o 20.00 h miestneho času. Elektrina podľa správy vypadla skoro večer vo veľkej časti Rockefellerovho centra a výpadok dosiahol až štvrť Upper West Side. Metropolitný dopravný úrad (MTA) oznámil, že výpadky registrujú na viacerých staniciach metra, pričom spolu s energetickou spoločnosťou Con Edison pracujú na zistení príčiny. 

V New Yorku došlo
Zdroj: SITA (AP Photo/Michael Owens)

Dodávky elektriny sú obnovené

Krátko pred polnocou miestneho času starosta Bill de Blasio na Twitteri oznámil, že dodávky elektriny boli obnovené. Potvrdili to aj energetická spoločnosť Con Edison a ďalší predstavitelia mesta. Informácie priniesli agentúry AP a DPA. Newyorský hasičský zbor oznámil, že v dôsledku požiaru transformátora sa bez elektriny ocitlo niekoľko stotisíc zákazníkov v oblasti dlhej 30 blokov - od Times Square po 72. ulicu a Broadway. Požiar vypukol v sobotu krátko pred 19.00 h miestneho času.

V New Yorku došlo
Zdroj: SITA (AP Photo/Michael Owens)

Guvernér štátu New York Andrew Cuomo vo vyhlásení uviedol, že hoci neboli hlásené žiadne zranenia, samotný "fakt, že k tomu vôbec došlo, je neprijateľný". Situáciu označil za "nebezpečnú" s tým, že "jednoducho nemôžete mať výpadok elektriny tohto rozsahu v tomto meste". Avizoval súčasne vyšetrenie incidentu.

V New Yorku došlo
Zdroj: SITA (AP Photo/Michael Owens)

Po vypadnutí elektriny vyšli tisíce ľudí z potemnených budov do ulíc, čo spomalilo aj dopravu. Hasiči dostali hasiči početné hlásenia o ľuďoch uviaznutých vo výťahoch, pričom niektoré stanice metra boli podľa správ uzavreté. V divadelnej štvrti na Broadway zrušili väčšinu z predstavení muzikálov a divadelných hier, niektorí herci následne sklamaným divákom predviedli scény provizórne na ulici. Výpadok postihol aj multifunkčnú arénu Madison Square Garden, kde mala koncert Jennifer Lopezová. Podľa návštevníkov tam svetlá zhasli okolo 21.30 h počas štvrtej piesne večera. Arénu neskôr evakuovali.

V New Yorku došlo
Zdroj: SITA (AP Photo/Michael Owens)

Nepríjemná situácia v rušnej metropole nastala práve v deň 42. výročia veľkého výpadku elektriny, ktorý v roku 1977 postihol väčšinu New Yorku na 48 hodín. Dôsledkom vtedy bolo aj rozsiahle rabovanie, podpaľačstvo a ďalšia kriminálna aktivita, dodáva televízia Fox News.


Galéria

V New Yorku došlo V New Yorku došlo V New Yorku došlo V New Yorku došlo V New Yorku došlo

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články