Tisíce študentov v Nemecku protestovali proti nečinnosti vlád v boji proti klimatickej zmene | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Tisíce študentov v Nemecku protestovali proti nečinnosti vlád v boji proti klimatickej zmene

Demonštranti niesli transparenty so sloganmi ako
Demonštranti niesli transparenty so sloganmi ako "vaša chamtivosť nás stojí našu budúcnosť" a "zastaviť uhlie".
Zdroj: SITA/Henning Kaiser/dpa via AP
21.06.2019 20:45

BERLÍN - Tisíce študentov z celej Európy protestovali v piatok pri uhoľnej bani v západnom Nemecku a vyzvali vlády prijať odvážnejšie opatrenia v boji proti klimatickej zmene. Podľa organizátorov sa na proteste v Aachene neďaleko nemeckých hraníc s Belgickom a Holandskom zúčastnilo až 20-tisíc ľudí zo 16 krajín. Demonštranti niesli transparenty so sloganmi ako "vaša chamtivosť nás stojí našu budúcnosť," "klimatická spravodlivosť: to je to, čo chceme," a "zastaviť uhlie".


Demonštrácia sa uskutočnila deň po tom, ako sa lídrom Európskej únie nepodarilo dohodnúť na pláne vytvoriť do roku 2050 ekonomiku únie s nulovými emisiami uhlíka. Niekoľko veľkých európskych krajín, vrátane Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka, tento cieľ podporilo, avšak krajiny závislé od uhlia z východu Európy, ako napríklad Poľsko, zablokovali dohodu na návrhu, ktorý by znamenal takmer úplné postupné ukončenie používania fosílnych palív.

Demonštranti niesli transparenty so
Zdroj: SITA/Henning Kaiser/dpa via AP

Piatkový protest sa konal v blízkosti jednej z najväčších nemeckých baní na hnedé uhlie. Baňa sa v posledných rokoch stala ohniskom environmentálnych protestov, pretože jej prevádzkovateľ, spoločnosť RWE, hrozila, že vyrúbe blízky les. Ďalšie protesty sa v jej blízkosti očakávajú aj počas víkendu. Polícia mobilizovala stovky svojich členov a priviezla vodné delá, aby zabránila demonštrantom zablokovať priľahlé elektrárne.

Demonštranti niesli transparenty so
Zdroj: SITA/Marcel Kusch/dpa via AP


Galéria

Demonštranti niesli transparenty so Demonštranti niesli transparenty so Demonštranti niesli transparenty so

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články