Koniec podporovania stredoamerických krajín: Migrantov musíme zastaviť, ozýva sa z USA | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Koniec podporovania stredoamerických krajín: Migrantov musíme zastaviť, ozýva sa z USA

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Jacquelyn Martin
18.06.2019 12:45

WASHINGTON - Americká vláda nebude viac ponúkať pomoc Salvádoru, Guatemale a Hondurasu, pokým tieto krajiny nepodniknú "konkrétne kroky" na zastavenie migrantov bez dokladov, ktorí sa vydávajú na cestu do Spojených štátov. S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP.


Vláda prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa koncom marca pozastavila pomoc pre krajiny patriace do tzv. Severného trojuholníka (Strednej Ameriky). Stalo sa tak po tom, ako ich Trump obvinil z nečinnosti v otázke ilegálnej migrácie. Vláda Spojených štátov "dokončila revíziu" programov pomoci pre spomínané krajiny, potvrdila podľa AFP hovorkyňa rezortu diplomacie Morgan Ortagusová.

Niektoré z plánovaných programov, zameraných na potlačenie ilegálnej migrácie, budú pokračovať. Plánovaných 370 miliónov dolárov pre ďalší fiškálny rok sa použije na iné zahraničné priority. Takisto každá ďalšia budúca pomoc od Spojených štátov bude podmienečná. "Nebudeme poskytovať nové finančné prostriedky na programy v týchto krajinách, kým nebudeme spokojní s tým, že vlády Severného trojuholníka prijímajú konkrétne opatrenia na zníženie počtu ilegálnych migrantov prichádzajúcich na hranicu USA," vyhlásila Ortagusová.

Zastavenie tzv. karaván migrantov zo stredoamerických krajín sa stalo jednou z hlavných priorít vlády prezidenta Trumpa. Severný trojuholník (Strednej Ameriky) zahŕňa Salvádor, Guatemalu a Honduras, odkiaľ v posledných rokoch pred chudobou a násilím utiekli desaťtisíce migrantov a snažili sa dostať do Spojených štátov. V decembri minulého roka sa Spojené štáty a Mexiko dohodli na významných investíciách do Severného trojuholníka a južného Mexika v snahe zastaviť prílev migrantov.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články