°C

Utorok, 7. apríl 2020. Meniny má Zoltán, zajtra Albert.

Európska únia varuje pred eskaláciou medzi Iránom a USA: Vyzýva na zdržanlivosť

Útok na tankery v Ománskom zálive
Útok na tankery v Ománskom zálive
Zdroj: SITA/AP/INSA
13.06.2019 16:00

BRUSEL - Európska únia vyzvala vo štvrtok na "mimoriadnu zdržanlivosť" s cieľom vyhnúť sa eskalácii po tom, ako sa dva tankery stali zrejme terčmi útokov v Ománskom zálive. Ich posádky museli evakuovať, pripomenula agentúra AFP.


K incidentu, už druhému na tejto strategickej námornej trase za niekoľko týždňov, došlo v čase stupňujúceho sa napätia medzi Teheránom a Washingtonom, ktorý z májových útokov na tankery obviňuje Irán. Maja Kocijančičvá, hovorkyňa šéfky zahraničnej politiky EÚ Federicy Mogheriniovej, uviedla, že Únia stále zbiera informácie o štvrtkovom incidente, ktorého súčasťou boli Nórskom a Japonskom vlastnené tankery.

Európska únia varuje pred
Zdroj: SITA/AP/IRIB News Agency

Iránska tlačová agentúra IRNA informovala, že iránske námorné sily zachránili 44 členov posádok oboch tankerov, na ktorých po "nehode" v Ománskom zálive vypukol požiar. Námorníkov previezli do iránskeho prístavu v provincii Hormuzgán. Irán tiež vyjadril "znepokojenie" nad "podozrivými" incidentmi tankerov, ku ktorým došlo v čase návštevy japonského premiéra Šinzóa Abeho v Teheráne. Jeho zámerom bolo práve zmiernenie eskalujúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom a sprostredkovanie dialógu medzi nimi.

Európska únia varuje pred
Zdroj: SITA/AP/INSA, Twitter/FarsNewsInt

Japonské ministerstvo obchodu uviedlo, že dva tankery, ktoré sa neďaleko Hormuzského prielivu stali vo štvrtok zrejme cieľom útoku, majú náklad "súvisiaci s Japonskom". Jedno plavidlo identifikovali ako tanker Front Altair, plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov a prevážajúci naftu. Druhým plavidlom je tanker Kokuka Courageous, pod vlajkou Panamy s nákladom metanolu, pričom podľa regionálnych médií došlo na oboch lodiach k explóziám a požiarom. Kokuka Courageous má poškodený pravý bok. Jeden z členov posádky utrpel ľahké zranenie, informovala spoločnosť Bernhard Schulte Shipmanagement so sídlom v Singapure, vlastniaca toto plavidlo. Potopenie lode, ktorú prevádzkuje japonská firma, nehrozí.

Hovorca taiwanskej štátnej ropnej rafinérie CPC CORP, ktorá si prenajíma loď Front Altair, uviedol, že plavidlo mohlo byť zasiahnuté torpédom. Vlastníkom lode je nórska firma Frontline. Nórsky námorný úrad podľa agentúry AFP uviedol, že na palube plavidla došlo k trom explóziám, ale nikto neutrpel zranenia. Väčšinu posádky tvorili Rusi, Gruzínci a Filipínci. Loď zachvátil požiar, ale nepotopila sa.


Galéria

Útok na tankery v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články