Nevlastný brat Kim Čong-una bol informátorom CIA: Spravodajská služba sa odmieta vyjadrovať | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Nevlastný brat Kim Čong-una bol informátorom CIA: Spravodajská služba sa odmieta vyjadrovať

Kim Čong-nam
Kim Čong-nam
Zdroj: SITA/AP Photos/Shizuo Kambayashi, File
11.06.2019 08:15

WASHINGTON - Nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorého zavraždili v Malajzii v roku 2017, bol informátorom Ústrednej spravodajskej služby (CIA). V pondelok o tom napísal americký denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na nemenovanú osobu oboznámenú s tou záležitosťou s tým, že mnohé podrobnosti o vzťahu Kim Čong-nama so CIA zostávajú nejasné.


Tlačová agentúra Reuters nemohla správu denníka nezávisle potvrdiť. CIA sa k informácii odmietla vyjadriť. Podľa zdroja WSJ medzi Kim Čong-namom a CIA bolo "spojenie". "Niekoľko bývalých predstaviteľov USA uviedlo, že je nepravdepodobné, že by nevlastný brat (severokórejského vodcu), ktorý mnohé roky žil mimo územia Severnej Kórey a nemal žiadnu mocenskú základňu v Pchjongjangu, mohol o uzavretých vnútorných činnostiach krajiny poskytnúť podrobnosti," napísal WSJ. Títo predstavitelia podľa The Wall Street Journal zároveň uviedli, že Kim Čong-nam bol takmer určite v kontakte s bezpečnostnými službami iných krajín, najmä Číny.

Kim Čong-nam bol nevlastným bratom súčasného vodcu KĽDR Kim Čong-una a najstarším synom ich spoločného otca, bývalého lídra Kim Čong-ila. Dlhé roky žil v dobrovoľnom exile v Macau a vyjadroval sa pomerne kriticky na adresu severokórejského režimu i samotného Kim Čong-una. Z vraždy Kim Čong-nam obvinili dve mladé ženy, ktoré podľa žaloby potreli Kimovu tvár nervovoparalytickou látkou VX. Incident sa odohral 13. februára 2017 na letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpur. Siti Aisyahovú z Indonézie prepustili v marci a Doan Thi Huong z Vietnamu v máji. 

Južná Kórea krátko po útoku obvinila Severnú Kóreu, že atentát nariadila, čo však Pchjongjang poprel. Podľa zmieneného zdroja WSJ Kim Čong-nam cestoval do Malajzie vo februári 2017, aby sa tam stretol so svojím kontaktom zo CIA, hoci to nemusel byť jediný účel jeho cesty.

Juhokórejské úrady nepotvrdili, že Kim Čong-unov brat bol informátorom CIA

Juhokórejské úrady nemôžu potvrdiť správu o tom, že nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorého v roku 2017 zavraždili v Malajzii, bol informátorom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Napísala o tom v utorok v agentúra AP. Zástupcovia juhokórejskej Národnej spravodajskej služby (NIS) a ministerstva pre zjednotenie, ktoré dohliada na vzťahy so Severnou Kóreou, sa vyjadrili, že nemôžu potvrdiť pondelkovú správu amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ). Ten sa odvolával na nemenovanú "osobu oboznámenú s tou záležitosťou".

 Podľa WSJ sa Kim Čong-nam stretol niekoľkokrát s agentmi CIA, ale mnohé podrobnosti o jeho vzťahu s americkou tajnou službou zostávajú nejasné. CIA sa k týmto informáciám odmietla vyjadriť. AP pripomína, že pre zahraničné vlády a médiá je veľmi ťažké overiť informácie o Severnej Kórei a členoch jej vládnucej rodiny.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články