Odsúdený podnikateľ v Poľsku žiada o milosť: Vyhráža sa, že prezradí tajné informácie | Topky.sk

°C

Piatok, 15. november 2019. Meniny má Leopold, zajtra Agnesa.

Odsúdený podnikateľ v Poľsku žiada o milosť: Vyhráža sa, že prezradí tajné informácie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
10.06.2019 17:00

VARŠAVA - Poľský podnikateľ Marek Falenta, ktorého odsúdili na dva a pol roka väzenia za tajné nahrávanie politikov v luxusnej varšavskej reštaurácii, požiadal prezidenta krajiny Andrzeja Dudu o udelenie milosti.


Vyhráža sa, že ak milosť nedostane, prezradí citlivé informácie o politikoch vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Falenta totiž tvrdí, že práve na ich pokyn sa celé tajné nahrávanie uskutočňovalo. To by dávalo zmysel, keďže Falenta a jeho dvaja spolupracovníci nahrávali pred voľbami v roku 2014 politikov vtedy vládnucej Občianskej platformy (PO) a aféra, ktorá vypukla po zverejnení týchto rozhovorov, významnou mierou prispela k prehre PO a víťazstvu PiS vo voľbách.

Falentovi, ktorého odsúdili na dva a polročné väzenie už v roku 2016, sa podarilo utiecť do Španielska, kde ho zatkli až začiatkom apríla tohto roku. Minulý týždeň ho vydali naspäť do Poľska, kde - ak nedostane milosť od prezidenta - si musí odkrútiť pôvodný trest. Úrad poľského prezidenta už informoval, že Falentovu žiadosť o milosť dostal, odmietol sa však zatiaľ k tejto téme ďalej vyjadrovať.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články