°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Deň, ktorý rozhodol o osude generácií vo svete: 75. výročie vylodenia spojencov v Normandii

Theresa Mayová a Emmanuel Macron lávnostne položili základný kameň nového pamätníka padlých britských vojakov.
Theresa Mayová a Emmanuel Macron lávnostne položili základný kameň nového pamätníka padlých britských vojakov.
Zdroj: SITA/Philippe Wojazer/Pool via AP
06.06.2019 11:45

VER-SUR-MER - Lídri Francúzska a Británie si vo štvrtok pripomenuli 75. výročie vylodenia spojencov v Normandii. Francúzsky prezident Emmanuel Macron privítal britskú premiérku Theresu Mayovú v obci Ver-sur-Mer, kde v pobrežnom sektore Gold Beach slávnostne položili základný kameň nového pamätníka padlých britských vojakov.


Macron a Mayová oficiálne položili základný kameň nového pamätníka, ktorý bude niesť mená vyše 22.000 britských vojakov, ktorí tu zahynuli pri vylodení a následných bojoch s nemeckými silami.  Lídri sa neskôr zúčastnili na omši v katedrále v meste Bayeux, ktoré bolo po invázii spojencov oslobodené ako prvé.

Deň, ktorý rozhodol o
Zdroj: SITA/Philippe Wojazer/Pool via AP

"Ak by sme mali vymenovať jediný deň, ktorý rozhodol o budúcom osude generácií vo Francúzsku, v Británii, Európe i vo svete, bol by to 6. jún 1944," povedala Mayová, ktorú citovala tlačová agentúra AP. V katedrále v Bayeux boli prítomní aj princ Charles, líder labouristov Jeremy Corbyn či škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Na 80-kilometrovom pobrežnom páse na severe Francúzska sa v lete 1944 vylodilo vyše 150.000 vojakov, ktorí museli čeliť nemeckému delostrelectvu a guľometnej paľbe. Operácia Overlord bola najväčšou námornou inváziou v dejinách ľudstva a pripravila cestu k porážke nacizmu v západnej Európe.

Deň, ktorý rozhodol o
Zdroj: SITA/Philippe Wojazer/Pool via AP

Invázii predchádzali mesiace utajovaného plánovania a rozsiahlej transatlantickej mobilizácie vojska a zbraní. Vyloďovací pobrežný pás bol rozdelený na sektory Gold, Juno, Sword, Utah a Omaha.

Prezident Macron sa poďakoval americkým veteránom za slobodu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vo štvrtok poďakoval americkým vojnovým veteránom za "slobodu" Francúzska. Šéf Elyzejského paláca to povedal na spomienkovom podujatí pri príležitosti 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii, na ktorom na pôde amerického vojenského cintorína v Colleville-sur-Mer zúčastnil aj americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou, píše agentúra AFP.

Deň, ktorý rozhodol o
Zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon

"Vieme, za čo sme vám vďační, veteráni: za našu slobodu," povedal Macron v angličtine. Potom sa obrátil k prítomným veteránom, z ktorých mnohí sedeli v invalidných vozíkoch: "V mene mojej krajiny vám chcem povedať, ďakujem."

Deň, ktorý rozhodol o
Zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon

Macron na spomienkovom podujatí na cintoríne situovanom nad plážou Omaha prítomným veteránom druhej svetovej vojny a rodinám padlých vojakov ďalej povedal, že "Francúzsko na ich obetu za slobodu svojej krajiny nezabúda".

Deň, ktorý rozhodol o
Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco

Francúzsky prezident Macron ďalej ocenil ambície a statočnosť Spojených štátov a pokračoval: "Vaša krajina nie je nikdy taká veľká, ako keď bojuje za univerzálne hodnoty." Prítomným, ktorí sa zišli, aby si uctili pamiatku tisícov padlých vojakov, sa po Macronovi prihovoril aj prezident USA Trump.

Deň, ktorý rozhodol o
Zdroj: TASR/Ian Langsdon/POOL via AP

Na slávnosti, ktorá sa koná na pôde Amerického cintorína v Normandii, sa zúčastnilo 12.000 hostí. Na tribúne sedelo spoločne s prezidentmi Macronom a Trumpom s manželkami niekoľko pamätníkov a hrdinov vojny. Prezident Macron udelil piatim americkým veteránom najvyššie francúzske štátne vyznamenanie Rad Čestnej légie.


Galéria

Theresa Mayová a Emmanuel

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články