Trump na návšteve v Japonsku: Týka sa najmä utuženia osobných vzťahov s premiérom Abem | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Trump na návšteve v Japonsku: Týka sa najmä utuženia osobných vzťahov s premiérom Abem

Americký prezident Donald Trump (druhý vľavo) a japonský premiér Šinzó Abe.
Americký prezident Donald Trump (druhý vľavo) a japonský premiér Šinzó Abe.
Zdroj: TASR/Koji Sasahara
24.05.2019 11:35

TOKIO - Návšteva amerického prezidenta Donalda Trumpa v Japonsku, ktorá sa začína už tento víkend, sa bude zameriavať viac na jeho osobné vzťahy s tamojším premiérom Šinzóom Abem než na zásadné témy ako obchodné väzby, bezpečnosť či Severná Kórea, píše v piatok agentúra AP.


Trump si s Abem v nedeľu zahrá golf, k štátnikom sa pridá aj golfista Isao Aoki. Neskôr sa prezident, premiér a prvé dámy spoločne zúčastnia na tradičnom zápase sumo. Deň zakončia večerou v japonskej reštaurácii. Trump má v pondelok pozvanie na cisársky banket, ktorý vo svojom paláci organizuje nový cisár Naruhito a cisárovná Masako. Naruhito na chryzantémový trón nastúpil 1. mája po prekvapujúcej abdikácii bývalého cisára Akihita.

Trump a Abe by v pondelok mali hovoriť aj o dôležitých témach ako obchod, Severná Kórea, bezpečnosť či možná spolupráca v oblasti vesmírneho programu. Stretnutie napriek tomu nemá za cieľ priniesť konkrétny záver či spoločné vyhlásenie štátnikov. Koncom apríla prijal Trump Abeho v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Abe so svojou manželkou Akie sa na pozvanie Trumpa a Melanie zúčastnili v Bielom dome na večeri na počesť 49. narodenín prvej dámy USA. Lídri si taktiež zahrali spoločne golf. Spojené štáty a Japonsko v septembri v roku 2018 oznámili, že otvoria obchodné rokovania.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články