Orbán sa stretol s Trumpom: Americký prezident pochválil Maďarov, v tomto robia výbornú prácu | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Orbán sa stretol s Trumpom: Americký prezident pochválil Maďarov, v tomto robia výbornú prácu

Donald Trump a Viktor Orbán
Donald Trump a Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta
13.05.2019 21:52

BUDAPEŠŤ/WASHINGTON - Maďari robia výbornú prácu v prospech kresťanských spoločenstiev na celom svete, povedal v pondelok americký prezident Donald Trump v Bielom dome v úvode schôdzky s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Informoval o tom spravodajský server infostart.hu.


Orbán vo Washingtone absolvuje pracovnú návštevu. Naposledy navštívil Oválnu pracovňu na pozvanie Billa Clintona v roku 1998. Prvé kolo rokovaní Trumpa s Orbánom medzi štyrmi očami trvalo namiesto plánovaných 15 vyše 20 minút.

Maďarský premiér pred novinármi podotkol, že popri posilnení strategickej spolupráce sú predmetom schôdzky aj globálne otázky. Naznačil, že s Trumpom majú podobné zmýšľanie v otázkach boja proti ilegálnej migrácii, a dodal, že jeho krajina pracuje na ochrane spoločenstiev kresťanov vo svete. Trump pochválil Orbána aj za to, že vo svojej krajine udržal bezpečnosť. Avizoval, že budú ešte hovoriť o obchodných otázkach a dodal, že Maďarsko je hrdým členom NATO.

Pred schôdzkou Orbán-Trump prijali vo Washingtone zástupcov maďarskej opozície

Pred pondelňajším prijatím maďarského premiéra Viktora Orbána americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Bielom dome sa vo Washingtone uskutočnila iná americko-maďarská schôdzka. Podľa spravodajského servera 24.hu predstavitelia diplomacie Spojených štátov prijali dvoch členov predsedníctva mimoparlamentného opozičného hnutia Každého Maďarsko - Pétera Márkiho-Zaya a Zoltána Késza.

Márki-Zay na schôdzke vyhlásil, že Orbán nie je totožný s Maďarskom, a že jeho súčasná vláda má alternatívu. "Orbán sa iba zdanlivo stavia proti prisťahovalectvu, v skutočnosti jeho kabinet už prijal desaťtisíce migrantov. Medzi nimi boli aj kriminálnici a arabskí teroristi hľadaní v Amerike," dodal opozičný politik.

Podľa jeho slov je z hľadiska bezpečnosti vzájomného vojenského spojenectva dôležité, aby sa Maďarsko snažilo o dobré vzťahy so svojimi prirodzenými partnermi, a nie s Čínou a Ruskom. Témami tohto stretnutia bolo členstvo Maďarska v NATO, maďarsko-ruské vzťahy, ale hovorilo sa aj o tom, že v uplynulých dňoch niekoľkí americkí republikáni i demokrati vyjadrili obavy z prijatia Orbána Trumpom. Prezidenta vyzvali, aby Orbánovi vyčítal potláčanie slobody médií a demokratických hodnôt.

Business jet Dassault Falcon vo farbách maďarských ozbrojených síl na palube s Orbánom pristál vo Washingtone o 16.15 h SELČ. Jeho schôdzka s Trumpom v Bielom dome v rámci pracovnej návštevy je plánovaná na o 14.00 h tamojšieho času (20.00 h SELČ).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články