°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Ďalšie násilnosti voči mešitám a obchodom: Srí Lanka zablokovala sociálne siete

Archívne zábery z bombových útokov
Archívne zábery z bombových útokov
Zdroj: SITA/AP Photo/Achala Upendra
13.05.2019 10:10

KOLOMBO - Srí Lanka v pondelok dočasne zablokovala niektoré sociálne siete vrátane Facebooku a WhatsAppu. Stalo sa tak po tom, ako v prevažne kresťanskom meste Cilápam (angl. Chilaw) na západnom pobreží Srí Lanky v nedeľu niekoľko desiatok ľudí hádzalo kamene na mešity a obchody, ktoré vlastnia moslimovia, a zbili jedného muža.


 Incidenty pravdepodobne vyprovokovala hádka na Facebooku, píše agentúra Reuters. Miestni predstavitelia uviedli, že zadržali 38-ročného muža za jeho výhražný facebookový príspevok "Raz budeš plakať!". Počas nedele a pondelka v susednom okrese Kurunégala zadržala polícia aj skupinu mužov pre podozrenia z útokov na predajne vo vlastníctve moslimov, uviedli policajné zdroje.

Obyvatelia prevažne tohto budhistického okresu následne podľa hovorcu armády požadovali ich prepustenie. Počas útoku bolo poškodených niekoľko mešít a obydlí moslimov, uviedli predstavitelia politickej strany Srílanský moslimský kongres (SLMC). Presný počet zadržaných ani rozsah škôd však neboli bezprostredne známe. Ide o najhoršie prejavy násilia od veľkonočných útokov, pri ktorých sedem samovražedných teroristov zaútočilo na dva katolícke a jeden protestantský kostol a na tri luxusné hotely v mestách Kolombo, Negombo a Battikalóa a zabili viac než 250 ľudí.

K zodpovednosti za útoky sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), vykonali ich však miestne zradikalizované moslimské skupiny. Srí Lanka po útokoch v snahe zabrániť šíreniu dezinformácií dočasne zablokovala používanie sociálnych sietí. "Ďalšie blokovanie sociálnych médií je dočasným opatrením na zachovanie mieru v krajine," uviedol generálny riaditeľ informačného odboru vlády.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články