Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Puigdemont odhalil svoje skromné ciele: Chce posilniť demokraciu Katalánska

Carles Puigdemont
Carles Puigdemont
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys
11.05.2019 06:11

ĽUBĽANA - Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont povedal v piatok počas vystúpenia v slovinskom hlavnom meste Ľubľana, že cieľom katalánskeho hnutia za nezávislosť je "posilnenie demokracie" na úrovni Katalánska a Európskej únie (EÚ), informovala slovinská tlačová agentúra STA.


Puigdemont a dvaja bývalí členovia katalánskej vlády Antoni Comín a Clara Ponsatíová navštívili Ľubľanu v rámci svojej kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP). Slovinsko je podľa nich priateľom Katalánska a slúži ako inšpirácia, pretože ukazuje, že v Európe sa môže dariť aj malým krajinám a demokratickým hodnotám.

Puigdemonta do Slovinska pozvali bývalý prezident krajiny Milan Kučan a poslanec európskeho parlamentu Ivo Vajgl, pripomína STA. Bývalý katalánsky premiér zdôraznil, že cieľom katalánskeho hnutia za nezávislosť je "posilniť demokraciu a zabezpečiť lepšie služby pre občanov".

"Bez demokracie nebude budúcnosť, bez demokracie budú malé krajiny ako Slovinsko ohrozované veľkými," povedal a ako hlavné ciele svojho hnutia uviedol mier, slobodu, ľudské práva, spoločenský pokrok a boj proti klimatickej zmene. Podporovatelia nezávislosti Katalánska sa podľa jeho slov budú usilovať o presadzovanie týchto hodnôt aj v EP.

"Dúfame, že budeme spolupracovať s ďalšími poslancami EP vrátane slovinských," povedala Ponsatíová a zdôraznila, že ak Puigdemonta zvolia do EP, Katalánsko bude mať zastúpenie v inštitúciách EÚ.

Puigdemont, Ponsatíová i Comín kandidujú v nadchádzajúcich voľbách do EP. Španielska ústredná volebná komisia ich koncom apríla z volieb vylúčila, Najvyšší súd a aj príslušný správny súd však v máji kandidatúru opäť povolili.

Nezávislosť pri EÚ

V poradí dvanáste voľby do EP sa uskutočnia v EÚ v dňoch 23. až 26. mája 2019. V Španielsku je termínom ich konania 26. máj. Líder strany Spoločne za Katalánsko (JxCat) Puigdemont sa v Ľubľane vyjadril aj k španielskym predčasným parlamentným voľbám, ktoré sa konali 28. apríla.

"Myslím si, že teraz je tá správna chvíľa pre koaličnú vládu, inak bude pokračovať nestabilita a nebude k dispozícii dostatočná politická sila a väčšina na to, aby sme začali vážne riešiť katalánsku krízu," uviedol. Jediný spôsob, ako začať s riešením krízy, je podľa neho otvoriť sa politickému dialógu.

Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) premiéra Pedra Sáncheza v predčasných voľbách zvíťazila; nezískala však absolútnu väčšinu hlasov, ktorá by jej umožnila vládnuť samostatne.

Puigdemont, na ktorého je v Španielsku vydaný zatykač, ušiel z krajiny do Belgicka v októbri 2017, deň po tom, ako separatisti i napriek varovaniam Madridu vyhlásili nezávislosť Katalánska. Hoci španielske orgány obvinili Puigdemonta zo vzbury, ten doposiaľ úspešne vzdoruje snahám o svoje vydanie do vlasti.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články