Zomrel francúzsky novinár (†94), ktorý bol svedkom vraždy vraha Johna F. Kennedyho | Topky.sk

Streda, 17. júl 2019. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Zomrel francúzsky novinár (†94), ktorý bol svedkom vraždy vraha Johna F. Kennedyho

Francois Pelou
Francois Pelou
Zdroj: Twitter AFP
06.05.2019 10:45

CONQUES-EN-ROUERGUE - Vo veku 94 rokov zomrel v sobotu vo svojom dome v obci Conques-en-Rouergue v kraji Aveyron na juhu Francúzska novinár Francois Pelou. Ako informovali francúzske médiá, Pelou bol v rokoch 1950-53 vojnovým reportérom počas vojny na Kórejskom polostrove.


Ako novinár písal aj o vojne vo Vietname a ako prvý francúzsky novinár prišiel do texaského mesta Dallas deň po atentáte na prezidenta USA Johna F. Kennedyho. Dňa 24. novembra 1963 tam bol aj očitým svedkom vraždy Kennedyho vraha Leeho Harveyho Oswalda, ktorého zastrelil Jack Ruby.

V rozhovore pre agentúru AFP z mája roku 2010 Pelou uviedol, že Ruby stál rovno vedľa neho a sotil doňho, aby vzápätí mohol zabiť Oswalda, ktorého práve privádzali. "Oswald ako prvý videl prichádzať svojho vraha. Preto som si vždy myslel, že sa poznali," uviedol Pelou, ktorý sa podrobil aj výsluchom pred Warrenovou komisiou zaoberajúcou sa vyšetrovaním atentátu na Kennedyho.

Po pôsobení v USA bol Pelou ako novinár vyslaný do Vietnamu, Brazílie, Mexika i Španielska, odkiaľ v roku 1975 ako prvý svetu oznámil smrť diktátora Francisca Franca. Vo Vietname sa zoznámil s jednou z najslávnejších talianskych novinárok Orianou Fallaciovou, s ktorou potom niekoľko rokov prežili ako partneri.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články