Chaos v Iraku: Irak úplne zavrhol približne 45-tisíc detí narodených pod vládou Daeš | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Chaos v Iraku: Irak úplne zavrhol približne 45-tisíc detí narodených pod vládou Daeš

Na archívnej snímke z 18. apríla 2017 žena drží novorodené dieťa v jednej ruke počas úteku z Mósulu.
Na archívnej snímke z 18. apríla 2017 žena drží novorodené dieťa v jednej ruke počas úteku z Mósulu.
Zdroj: TASR/AP Photo/Maya Alleruzzo, File
30.04.2019 18:10

BAGDAD - Pod nadvládou extrémistickej organizácie Daeš sa podľa odhadov narodilo v Iraku 45.000 detí a tie sú vylúčené zo spoločnosti, pretože vláda v Bagdade ich odmieta zahrnúť do dokumentácie a vydať im doklady. V utorok o tom informovala mimovládna organizácia Nórskej rady pre utečencov (NRC), píše agentúra AP.


Generálny tajomník NRC Jan Egeland varoval, že tieto deti, z ktorých väčšina žije v utečeneckých táboroch, sú "možnou ľudskou časovanou bombou". "Ak sa táto otázka nebude riešiť okamžite, deťom bez dokladov hrozí, že zostanú na okraji spoločnosti. Toto vážne ohrozuje budúce vyhliadky úsilia o zmierenie," povedal Egeland.

"Vyzývame vládu, aby zabezpečila, že deti bez dokladov budú mať právo existovať ako každý iný iracký občan," dodal s odvolaním sa na 38-stranovú správu organizácie s názvom Bariéry od narodenia. Ide o deti, ktoré sa narodili v rokoch 2013-2017, keď táto militantná skupina ovládala takmer tretinu Iraku. Iracká vláda rodné listy týchto detí neuznáva, pretože ich vydal Daeš.

Mimovládna organizácia so sídlom v Nórsku povedala, že jej právne oddelenie dostáva mesačne v priemere 170 žiadostí o pomoc v prípadoch detí bez dokladov. Deti, ktorých otcovia nemajú doklady takisto, sú na vládnom bezpečnostnom zozname alebo sa považujú za spojené s Daeš. "Deti nie sú zodpovedné za zločiny, ktoré spáchali ich príbuzní; už teraz sa mnohým odopierajú základné práva ako občanov Iraku."

Egeland varoval, že deťom bez dokladov bude odmietané právo na vzdelanie či zdravotnú starostlivosť, a tým aj celkovo "právo existovať". Poskytovanie takýchto základných práv na vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť týmto deťom je podľa neho "kľúčom k zabezpečeniu trvalo udržateľnej budúcnosti pre nich", ako aj pre Irak. "Spoločnosť nemôže byť v pokoji, ak dovolí vzniknúť generácii detí bez štátnej príslušnosti."


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články