FOTO Študenti po celom svete žiadajú vlády konať proti klimatickým zmenám | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

FOTO Študenti po celom svete žiadajú vlády konať proti klimatickým zmenám

Študenti po celom svete protestujú pre adresovanie klimatických zmien - Španielsko
Študenti po celom svete protestujú pre adresovanie klimatických zmien - Španielsko
Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue
15.03.2019 17:09

BERLÍN - Študenti od južného Tichomoria až po polárny kruh vynechali v piatok vyučovanie, aby sa prevažne cez sociálne siete zmobilizovali na protest proti zlyhaniam v boji proti globálnemu otepľovaniu. Koordinované protesty sa inšpirovali 16-ročnou švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou, ktorá minulý rok začala so sólo protestami pred švédskym parlamentom. Odvtedy sa každotýždenné protesty rozšírili z niekoľkých miest na stovky.


Thunbergová, ktorú nedávno nominovali na Nobelovu cenu za mier, uviedla na zhromaždení v Štockholme, že svet čelí "existenciálnej kríze, najväčšej kríze, akej kedy ľudstvo čelilo, a napriek tomu je po desaťročia ignorovaná tými, ktorí o nej vedia".

Študenti po celom svete
Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue

Študenti po celom svete
Zdroj: SITA/AP Photo/Raphael Satter

Piatkové zhromaždenia sú doteraz jednou z najväčších medzinárodných akcií. Protesty prebiehajú alebo su plánované v mestách viac ako sto krajín po celom svete, vrátane Hongkongu, Naí Dillí, Wellingtonu na Novom Zélande alebo Oulu vo Fínsku.

Študenti po celom svete
Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Sohn

Študenti po celom svete
Zdroj: SITA/AP Photo/Claude Paris

Viac ako 20-tisíc prevažne mladých študentov s transparentmi sa zišlo v Berlíne, tisíce pochodovali Varšavou. Podľa policajných odhadov sa vo Viedni alebo švajčiarskom Lausanne stretlo na protestoch približne 10-tisíc študentov. Podľa webovej stránky, ktorá koordinuje zhromaždenia, sa protesty konajú vo viac ako dvetisíc mestách po celom svete.

Študenti po celom svete
Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno


Galéria

Študenti po celom svete Študenti po celom svete Študenti po celom svete Študenti po celom svete Študenti po celom svete Študenti po celom svete

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články