Nedeľa, 11. apríl 2021. Meniny má Július, zajtra Estera.

Ustojí to Viktor Orbán? Maďarský premiér sa ospravedlnil členom EPP, ale...

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias
14.03.2019 12:50

BUDAPEŠŤ/BRUSEL - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa ospravedlnil lídrom členských strán politickej skupiny Európska ľudová strana (EPP) v Európskom parlamente (EP), ktoré žiadajú vylúčenie jeho strany Fidesz z EPP, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.Čítajte aj: Orbán v problémoch kvôli vlastnému prejavu: Za nepodarené slovné spojenie sa možno ospravedlní


Premiér sa v liste ospravedlnil za "útočný tón", avšak podčiarkol, že na svojom politickom postoji aj naďalej trvá. Podľa agentúry MTI vedúci predstavitelia Fideszu v uplynulých dňoch viackrát dôrazne konštatovali, že v zásadných otázkach v rámci sporu s EPP nemienia ustupovať. Orbán v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Magyar Rádió minulý piatok povedal, že v otázkach ochrany kresťanskej kultúry a migrácie neexistuje z jeho strany nijaký kompromis, ale že o všetkom ostatnom možno rokovať.

Tri podmienky

Maďarský premiér v terajšom liste vyzval flámskeho politika a lídra Kresťanskodemokratickej strany (CD&V) Woutera Bekeho, aby prehodnotil svoj návrh na vylúčenie Fideszu z EPP. Predseda frakcie EPP Manfred Weber, ktorý je lídrom kandidátky ľudovcov v májových eurovoľbách, určil minulý týždeň tri podmienky, ktoré musí Fidesz splniť, aby si mohol zachovať svoje členstvo v EPP: Okrem zastavenia kampane útočiacej na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa sa má premiér Orbán taktiež ospravedlniť ostatným členom EPP a zabezpečiť, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

Manfred Weber
Uchádzač o post predsedu
Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias, file


Galéria

Viktor Orbán Manfred Weber

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články