Vo Francúzsku v tom majú jasno: Viac ako 80 percent podporuje ukončenie striedania času | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Vo Francúzsku v tom majú jasno: Viac ako 80 percent podporuje ukončenie striedania času

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
06.03.2019 19:45

PARÍŽ - Vyše 80 percent francúzskeho obyvateľstva podporuje ukončenie striedania zimného a letného času, ktorého zavedenie malo za cieľ usporiť elektrickú energiu. Najnovší percentuálny údaj vyplynul z nedávneho prieskumu verejnej mienky medzi viac ako dvoma miliónmi občanov a zorganizovalo ho Národné zhromaždenie, teda dolná komora francúzskeho parlamentu.


Takmer 84 percent opýtaných Francúzov uviedlo, že už nechcú dvakrát do roka prestavovať čas na svojich hodinách, oznámilo v stredu Národné zhromaždenie. Menej než dvaja z troch Francúzov, čiže 59 percent, boli za permanentný letný čas, pričom 37 percent podporilo permanentný zimný čas. Európsky parlament a členské štáty EÚ v súčasnosti v Bruseli diskutujú o ukončení striedania letného a zimného času. Členské štáty sa musia do apríla skoordinovať v tom, aký z týchto dvoch časov chcú.

Prieskum naprieč Európskou úniou vlani ukázal, že 84 percent respondentov chce zrušiť striedanie času, hoci tri milióny z celkovo 4,6 milióna odpovedí prišlo z Nemecka. Európska komisia už vlani navrhla, aby bolo striedanie času zrušené; teraz sa prípadné zrušenie striedania predpokladá najskôr v roku 2021, pripomenula v stredu tlačová agentúra DPA.

Podrobnejšie výsledky prieskumu vo Francúzsku, ktorý sa uskutočnil od 4. februára do 3. marca, budú zverejnené 12. marca. Prieskum je nezáväzný, ale s jeho výsledkami budú oboznámené aj európske inštitúcie. Od roku 1996 sa hodinky po celej Európskej únii prestavujú o jednu hodinu vždy poslednú nedeľu v marci a v októbri. Francúzsko má letný čas zavedený od roku 1976. Striedanie času sa pôvodne zaviedlo ako spôsob úspory elektrickej energie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články