MIMORIADNE Pohroma v USA: VIDEO Krajinu zasiahli ničivé tornáda, vyše 20 obetí vrátane detí | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

MIMORIADNE Pohroma v USA: VIDEO Krajinu zasiahli ničivé tornáda, vyše 20 obetí vrátane detí

V štáte Alabama vyčíňali tornáda
V štáte Alabama vyčíňali tornáda
Zdroj: SITA/James Lally via AP
04.03.2019 09:05

BEAUREGARD - Najmenej 23 ľudí vrátane viacerých detí prišlo v nedeľu o život na juhovýchode amerického štátu Alabama, ktorý zasiahlo niekoľko tornád. Viac ako 40 osôb utrpelo zranenia, informovali lokálne pobočky televízií NBC a ABC. Okrem Alabamy zaznamenali tornáda aj v susednej Georgii.


Všetky obete boli hlásené z okresu Lee County hraničiaceho so štátom Georgia, uviedol tamojší šerif Jay Jones. Vek všetkých obetí ešte nebol zistený. "Bohužiaľ sú medzi nimi aj nejaké deti," povedal Jones s tým, že počet obetí sa zrejme ešte zvýši, keďže záchranári sa do postihnutých oblastí dostávajú len postupne. Záchranné práce boli navyše počas noci utlmené a v plnom rozsahu sa obnovia v pondelok ráno.

Situácia je podľa miestnej pobočky Úradu pre zvládanie mimoriadnych situácií (EMA) najhoršia v okolí mesta Beauregard. Tornádo tam spôsobilo "katastrofálne" škody. Živel spustošil všetko v páse širokom okolo 800 metrov a dlhom niekoľko kilometrov.

Národná meteorologická služba (NWS) informovala, že najničivejšie tornádo, ktoré zasiahlo Lee County, dosiahlo najmenej tretí z piatich stupňov Fujitovej stupnice (EF3), takže ho sprevádzal vietor s rýchlosťou 219 — 265 km/h. Alabamská guvernérka Kay Iveyová vyhlásila v celom štáte stav núdze.

Byron Prather, šéf hasičov v meste Opelika, informoval, že v oblasti hrozí veľké nebezpečenstvo požiarov, pretože tornáda poškodili niekoľko propánových nádrží, z ktorých uniká horľavý propán. Na tragédiu v Alabame zareagoval na Twitteri aj americký prezident Donald Trump, ktorý vyslovil sústrasť pozostalým obetí.

V štáte Alabama vyčíňali
Zdroj: SITA/WKRG-TV via AP

Ide o najhoršiu bilanciu vyčíňania tornád v Alabame od 27. apríla 2011, keď tornádo medzi mestami Tuscaloosa a Birmingham zabilo viac ako 200 ľudí. V dôsledku nepriaznivého počasia bolo v nedeľu večer v Alabame bez elektriny viac ako 15.000 zákazníkov, v susednej Georgii je ich vyše 25.000, väčšinou v južnej a západnej časti tohto štátu.

Výstrahy meteorológov

NWS vydala varovanie pred tornádami aj pre štáty Georgia, Južná Karolína a Florida. Na výrazné zhoršenie počasia sa pripravujú aj štáty na severovýchode USA. Výstrahy pred výdatným snežením platia do pondelňajšieho večera pre New York a časti štátov New Jersey a Connecticut, kde môže napadnúť od 13 do 20 centimetrov snehu.

Cestujúci musia počítať s meškaniami letov na Newark Liberty International Airport v New Jersey a vo Filadefii. Meteorológovia varujú aj pred ďalším veľkým ochladením na Stredozápade USA. NWS uviedla, že v pondelok ráno môže pocitová teplota na východe Nebrasky klesnúť pod mínus 28 stupňov Celzia.


Galéria

V štáte Alabama vyčíňali V štáte Alabama vyčíňali

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/News 19 WLTX/Disaster Compilations/9 News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články