°C

Piatok, 3. apríl 2020. Meniny má Richard, zajtra Izidor.

V Severnej Kórei sú všetci na nohách: Slávia Deň jasnej hviezdy, narodenie Kim Čong-ila

V KĽDR slávia Deň jasnej hviezdy - narodenie Kim Čong-ila
V KĽDR slávia Deň jasnej hviezdy - narodenie Kim Čong-ila
Zdroj: SITA/AP Photo/Jon Chol Jin
16.02.2019 10:40

PCHJONGJANG - Severná Kórea si v sobotu pripomína výročie narodenia zosnulého vodcu Kim Čong-ila. Podľa agentúry AFP sa v metropole Pchjongjang zhromaždili v mrazivom počasí tisíce ľudí, aby vzdali hold svojmu niekdajšiemu lídrovi.


Oslavy sprevádzajú športové podujatia, kladenie vencov, výstavy či pochvalné prejavy v štátnych médiách. Kim Čong-il, ktorého v zahraničí prezývali "šialenec s bombou" či "doktor podivný", sa narodil 16. februára 1941. Vládu prevzal od svojho otca Kim Ir-sena v roku 1994 a vládol v KĽDR do 17. decembra 2011, keď zomrel vo veku 69 rokov. Od roku 2011 panuje v izolovanej krajine jeho syn Kim Čong-un.

Deň narodenia Kim Čong-il je v krajine sviatkom známym ako Deň jasnej hviezdy. Komunistická krajina ním podporuje kult osobnosti všetkých troch členov vládnucej rodiny. Rok narodenia Kim Čong-ila – 1941 – uvádzajú viaceré zdroje, medzi nimi napríklad encyklopédia Britannica a aj sovietske pramene. Podľa severokórejských prameňov však prišiel na svet 16. februára 1942 na hore Pektusan na hranici medzi Čínou a Severnou Kóreou v tajnom tábore protijaponských povstalcov, vedených jeho otcom Kim Ir-senom.

V KĽDR slávia Deň
Zdroj: SITA/AP Photo/Jon Chol Jin

Informácie o jeho súkromí pochádzali z intenzívnej propagandy, ktorá ho vykresľovala prakticky ako poloboha, génia v literatúre a umení, umení vojny a milovníka dobrého jedla a alkoholu. Oficiálne bol titulovaný "veľký vodca" alebo "slnko ľudstva". Pripisuje sa mu zodpovednosť za smrť asi milióna Severokórejčanov na následky hladomoru, ako aj za bombový útok na členov juhokórejskej vlády v Rangúne (dnes Mjanmarsko) v roku 1983 (17 mŕtvych) a haváriu lietadla spoločnosti Korean Airlines v roku 1987 (115 obetí). Pri príležitosti jeho nedožitých 70. narodenín ho vo februári 2012 symbolicky povýšili na generalissima.


Galéria

V KĽDR slávia Deň V KĽDR slávia Deň

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články