Česi spomedzi svetových politikov najviac dôverujú Zemanovi: Na druhom mieste je Andrej Kiska | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Česi spomedzi svetových politikov najviac dôverujú Zemanovi: Na druhom mieste je Andrej Kiska

Miloš Zeman a Andrej Kiska
Miloš Zeman a Andrej Kiska
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
11.02.2019 18:45

PRAHA - Najväčšej dôvere občanov ČR z vybraných svetových politikov sa v prieskume agentúry CVVM teší český prezident Miloš Zeman, ktorému verí 50 percent opýtaných. Na druhom mieste sa ocitol jeho slovenský náprotivok Andrej Kiska s podporou 44 percent a tretí skončil maďarský premiér Viktor Orbán (34 percent), informoval v pondelok spravodajský portál Novinky.cz.


Britskej premiérke Therese Mayovej dôveruje 32 percent opýtaných občanov ČR. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa teší dôvere 31 percent respondentov. Slovenskému premiérovi Petrovi Pellegrinimu dôveruje 23 percent opýtaných, čo je o dve percentá viac ako nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ktorá skončila na siedmom mieste.

Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi dôveruje 20 percent opýtaných Čechov rovnako ako jeho poľskému náprotivkovi Andrzejovi Dudovi. Za nimi skončili zhodne s 19 percentami ruský prezident Vladimir Putin a rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi dôveruje osem percent opýtaných.

"Najvyššie podiely nedôvery sa objavili v prípade Angely Merkelovej (70 percent), Donalda Trumpa (68 percent), Vladimira Putina (67 percent), (severokórejského vodcu) Kim Čong-una (66 percent) a ukrajinského prezidenta Petra Porošenka (54 percent)," pripomenulo CVVM.

V prieskume sú okrem osobností svetovej politiky zahrnutí aj "niektorí najvyšší ústavní činitelia stredoeurópskeho regiónu, medzi ktorými je pre porovnanie aj český prezident Miloš Zeman", uviedla agentúra. Prieskum prebehol vlani od 1. do 13. decembra a zapojilo sa doň 1078 respondentov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články