°C

Sobota, 4. júl 2020. Meniny má Prokop, zajtra Cyril a Metod.

NATO nemá v úmysle presunúť do Európy nové pozemné jadrové rakety, tvrdí Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo
02.02.2019 06:35

OSLO - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že aliancia nemá v úmysle presunúť do Európy nové pozemné jadrové rakety.


Stoltenberg to vyhlásil v piatok v Osle v reakcii na oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ministra zahraničných vecí Mika Pompea, že Spojené štáty od 2. februára odstupujú od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).  

V rozhovore pre médiá Stoltenberg podľa agentúry Reuters uviedol, že "nemusíme zrkadlovo opakovať kroky Ruska". Zdôraznil však súčasne, že "zároveň musíme zabezpečiť, aby sme mali spoľahlivý a účinne odstrašujúci potenciál." Stoltenberg tiež dodal, že Severoatlantická aliancia skúma dôsledky porušenia INF, z ktorého aliancia obviňuje Rusko. 

INF podpísali 8. decembra 1987 vtedajší lídri Sovietskeho zväzu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Zmluva, ktorá platí od 1. júna 1988, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny. Washington v uplynulých rokoch viackrát obvinil Moskvu z porušovania tohto dokumentu. Kremeľ však tieto tvrdenia odmieta a  vyhlasuje, že zmluvy INF sa nepridržiavajú Spojené štáty.​


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články