V Sýrii rastie radikálne hnutie: Podľa Ruska sa v Idlibe opäť rozmáha al-Káida | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

V Sýrii rastie radikálne hnutie: Podľa Ruska sa v Idlibe opäť rozmáha al-Káida

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Ibaa News Agency, via AP
31.01.2019 12:10

IDLIB - Radikálne hnutie Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktoré je jednou z odnoží al-Káidy, posilňuje podľa vyhlásenia ruského ministerstva zahraničných vecí svoje pozície v Sýrskej provincii Idlib. Vo štvrtok o tom informoval spravodajský server Lenta.ru.


Podľa slov hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej ostreľuje hnutie v zvýšenej miere oblasť demilitarizovanej zóny, pričom na jej hraniciach zhromažďuje svojich bojovníkov. Ešte v novembri 2018 došlo v Idlibe k incidentu, počas ktorého HTS údajne zaútočila pomocou chemických zbraní na vládou kontrolované mesto Aleppo, čo vyvolalo odvetné nálety ruského letectva. Na začiatku januára zase v Idlibe zahynuli desiatky ľudí po tom, ako militanti z HTS spustili ofenzívu proti Tureckom podporovanej skupine Núr ad-Dín az-Zankí.

Jednotkám, ktoré zostali verné vládnucemu režimu, sa za posledné tri roky podarilo s pomocou Ruska obsadiť väčšinu krajiny a zatlačiť opozičné sily práve do provincie Idlib na severe Sýrie. Aktívna fáza bojov v danej oblasti bola z väčšej časti ukončená po tom, ako sa bojujúce strany pod patronátom Ruska a Turecka v septembri 2018 dohodli na ukončení bojov a vytvorení nárazníkovej zóny. HTS ovláda približne polovicu územia danej provincie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články