Veľké obavy v Brazílii: Záchranári prerušili pátranie, hrozí pretrhnutie ďalšej priehrady | Topky.sk

Utorok, 21. máj 2019. Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána.

Veľké obavy v Brazílii: Záchranári prerušili pátranie, hrozí pretrhnutie ďalšej priehrady

Spúšť po pretrhnutej priehrade
Spúšť po pretrhnutej priehrade
Zdroj: Twitter/reuters
27.01.2019 15:55

BRUMADINHO - Brazílski záchranári prerušili v nedeľu ráno pátranie po možných preživších piatkového pretrhnutia priehrady na juhovýchode Brazílie. Dôvodom sú obavy, že pri bani na železnú rudu, kde k zmienenému nešťastiu došlo, by sa mohla pretrhnúť aj ďalšia hrádza, informovala agentúra AP.


Príslušné úrady teraz evakuujú obyvateľov z okolia mesta Brumadinho, ktorí žijú v dosahu druhej priehrady. Podľa hovorca hasičského zboru v štáte Minas Gerais Pedra Ahiaru "riziko pretrhnutia (hrádze) stále pretrváva".  Do sobotňajšieho zotmenia, keď záchranári pátranie na noc prerušili a plánovali s ním znovu začať v nedeľu ráno, hlásili brazílske úrady najmenej 40 mŕtvych a približne 300 nezvestných. 

K nešťastiu došlo v piatok v štáte Minas Gerais, keď sa tam pretrhla priehrada pri bani na železnú rudu neďaleko mesta Belo Horizonte. Milióny ton bahennej masy, odpadu produkovaného pri ťažbe, následne zaplavili areál bane i priľahlú poľnohospodársku krajinu. Do pátracích a záchranných prác nasadili desiatky vrtuľníkov. Zachrániť sa podľa sobotňajších údajov podarilo okolo 190 ľudí, 23 z nich hospitalizovali so zraneniami.

Príčina pretrhnutia 42-ročnej a 86 metrov vysokej priehrady, ktorú vlastní najväčšia brazílska ťažobná spoločnosť Vale, nebola bezprostredne známa. Firma tvrdí, že priehrada sa už vyraďovala z prevádzky, ale len nedávno prešla bezpečnostnými testami. Takmer všetci nezvestní sú zamestnancami banskej spoločnosti. Bahenné more úplne zaplavilo jedáleň, v ktorej obedovali stovky robotníkov.

Záchranári sa k tejto budove dosiaľ nedostali. Banská spoločnosť Vale zaznamenala po zrútení priehrady prudký pokles akcií. Od brazílskej agentúry pre životné prostredie zároveň dostala pokutu 66,5 milióna dolárov a ďalšie pokuty ju zrejme ešte čakajú.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články