PRÁVE TERAZ V Brazílii sa pretrhla priehrada, hlásia niekoľko obetí | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

PRÁVE TERAZ V Brazílii sa pretrhla priehrada, hlásia niekoľko obetí

Pohľad na zaplavenú oblasť po pretrhnutí priehrady pri brazílskom meste Brumadinho
Pohľad na zaplavenú oblasť po pretrhnutí priehrady pri brazílskom meste Brumadinho
Zdroj: TASR/Bruno Correia/Nitro via AP
25.01.2019 19:20

RIO DE JANEIRO - Približne 200 ľudí je nezvestných po tom, ako sa v piatok na juhovýchode Brazílie neďaleko mesta Belo Horizonte pretrhla priehrada. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie miestneho hasičského zboru.


Existujú obavy, že katastrofa, pri ktorej sa vylialo bahno smerom k mestu Brumadinho, si vyžiadala aj obete na životoch. Nemenovaný príslušník hasičského zboru predtým uviedol, že hasiči dostali správy o "niekoľkých" obetiach. Na televíznych záberoch bolo vidieť, že voda a bahno z priehrady poškodili mnohé domy a niekoľko ďalších budov zničili. Záchranári sa pomocou vrtuľníka snažili vyslobodiť z nánosov bahna dvoch ľudí.

Pohľad na zaplavenú oblasť
Zdroj: TASR/Bruno Correia/Nitro via AP

Pretrhnutie priehrady potvrdil aj jej vlastník, najväčšia banská spoločnosť Vale s tým, že pre ňu je "najdôležitejšie chrániť životy svojich zamestnancov a miestnych obyvateľov". Úrady z mesta Brumadinho na sociálnych sieťach obyvateľov varovali, aby sa vzdialili od rieky Paraopeba, kde sa priehrada nachádzala.

Pohľad na zaplavenú oblasť
Zdroj: TASR/Bruno Correia/Nitro via AP

V roku 2015 došlo k pretrhnutiu priehrady v rovnakom brazílskom štáte Minas Gerais v časti Mariana. Tragédia, pri ktorej zahynulo 19 ľudí, bola považovaná za najhoršiu ekologickú katastrofu v krajine.


Galéria

Pohľad na zaplavenú oblasť Pohľad na zaplavenú oblasť Pohľad na zaplavenú oblasť

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články