Je z nej Kanaďanka: Prenasledovaná tínedžerka zo Saudskej Arábie pricestovala do Toronta | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Je z nej Kanaďanka: Prenasledovaná tínedžerka zo Saudskej Arábie pricestovala do Toronta

Na snímke kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová (vpravo) privítala 18-ročnú Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnovú (uprostred) zo Saudskej Arábie po prílete na letisko v Toronte
Na snímke kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová (vpravo) privítala 18-ročnú Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnovú (uprostred) zo Saudskej Arábie po prílete na letisko v Toronte
Zdroj: TASR/Chris Young/The Canadian Press via AP
12.01.2019 19:50

TORONTO - Mladá žena zo Saudskej Arábie, ktorej útek pred vlastnou rodinou vyvolal v uplynulých dňoch veľkú pozornosť, pricestovala v sobotu do kanadského mesta Toronto, kde ju na miestnom letisku privítala ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová.


Freelandová pred novinármi predstavila 18-ročnú Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnovú, oblečenú v sivej mikine s červeným nápisom CANADA a s modrou šiltovkou s nápisom UNHCR, ako "veľmi statočnú novú Kanaďanku".  Kanada udelila Saudskoarabke azyl v piatok. Al-Kunúnová zároveň v priebehu tohto dňa opustila Bangkok, kam sa jej podarilo ujsť počas dovolenky, ktorú s rodinou trávila v Kuvajte, a odletela do Kanady.

Žena požiadala o azyl aj Austráliu, Spojené štáty a Britániu. Obávala sa, že jej rodina by ju mohla zabiť za to, že sa zriekla islamu a utiekla pred núteným sobášom. Podľa vlastných slov je obeťou fyzického a psychického násilia.  Štatút utečenca zvyčajne udeľujú vlády, avšak udeliť ho môže aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vtedy, ak to štáty "nie sú schopné urobiť", uvádza sa na webovej stránke UNHCR.      

Kanadský premiér Justin Trudeau novinárom povedal: "Kanada sa bude vždy jednoznačne zastávať ľudských práv a práv žien na celom svete. Keď nás OSN požiadala, aby sme slečne al-Kunúnovej udelili azyl, súhlasili sme." Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi vyhlásil: "Jej boj si v uplynulých dňoch získal pozornosť celého sveta a poskytol pohľad na chúlostivú situáciu miliónov utečencov vo svete."

Al-Kunúnová v pondelok odmietla nastúpiť na let z Bangkoku do Kuvajtu, kde ju čakala jej rodina, a zabarikádovala sa vo svojej izbe letiskového hotela. Žena tvrdí, že sa zriekla islamu, čo je v Saudskej Arábii trestateľné smrťou. Saudskoarabka spustila na sociálnych médiách kampaň za svoju slobodu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články