°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

Merkelová a Putin chcú spojiť sily: Budeme spolupracovať na mieri v Sýrii

Vladimir Putin a Angela Merkelová
Vladimir Putin a Angela Merkelová
Zdroj: SITA/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
10.01.2019 06:10

MOSKVA/BERLÍN - Nemecko a Rusko chcú úzko spolupracovať v snahe o mier v Sýrii. Dohodli sa na tom nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin, informoval v stredu večer Kremeľ po telefonickom rozhovore oboch politikov.


"Vyjadrili túžbu pokročiť v politickom procese, v tesnej spolupráci s Organizáciou Spojených národov, aby sa sýrska kríza vyriešila z dlhodobého hľadiska," uviedol Kremeľ, ktorý citovala tlačová agentúra DPA. Po kontroverznom rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie sa uskutočnila séria rozhovorov medzi svetovými politikmi o tom, ako ďalej pokračovať v krajine trpiacej vojnou.

Stále nie je jasné, kedy presne americkí vojaci zo Sýrie odídu. Okrem toho Merkelová a Putin diskutovali o vytvorení komisie pre Sýriu, ktorá má vypracovať novú ústavu krajiny. O tej istej téme viedli telefonický rozhovor obaja lídri aj nedávno, koncom decembra. Na summite v Turecku koncom októbra sa prítomní predstavitelia štátov dohodli, že budú presadzovať vytvorenie takejto komisie, čo bolo cieľom už celé mesiace. Summit o Sýrii v tureckom Istanbule bol prvý, na ktorom sa zúčastnilo Nemecko, pripomína DPA.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články