Konečné obvinenie vo vražde Nemca v Chemnitzi: Úrady podozrievajú Sýrčana | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Konečné obvinenie vo vražde Nemca v Chemnitzi: Úrady podozrievajú Sýrčana

Zdroj: SITA/AP
08.01.2019 19:59

CHEMNITZ - Sýrskeho migranta obžalovali z vraždy 35-ročného Nemca, ktorá vyvolala vlani nepokoje vo východonemeckom meste Chemnitz. Sýrčan bol obžalovaný aj z pokusu o vraždu a ťažkého ublíženia na zdraví.


Prokuratúra v utorok oznámila, že sýrsky žiadateľ o azyl, menovaný v súlade s nemeckými zákonmi na ochranu súkromia iba ako Aláa S., je obžalovaný z dobodania 35-ročného Daniela H. na smrť. K násiliu došlo 26. augusta. Podozrivým je aj Iračan menovaný ako Farhád A., ktorého ešte orgány nezadržali. Polícia vydala na Farháda A. medzinárodný zatykač, informovala tlačová agentúra DPA.

Smrť Nemca zapríčinila v Chemnitzi v auguste a septembri násilné pochody a protidemonštrácie. Videozáznam zo zhromaždení krajných pravičiarov zachytával, ako s najväčšou pravdepodobnosťou miestni obyvatelia útočia na dvoch Arabov.

Potýčky v meste vyvolali širšiu politickú debatu o prisťahovaleckej politike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a uvrhli jej vládnu koalíciu do krízy.

Prokuratúra uviedla, že počas vyšetrovania vypočula viac ako 100 svedkov. S pomocou týchto svedkov dokázala polícia určiť, že k útoku došlo po tom, ako sa jeden z migrantov - Iračan, ktorý je stále na úteku - dostal do hádky s obeťou. Sýrčan sa do nej zapojil neskôr.

Obaja muži bodli obeť do ruky a hrude. Takisto pobodali ďalšieho Nemca, ktorý utrpel vážne zranenia, ale prežil. Polícia nedokázala zistiť, čo hádku vyvolalo.

Tretí muž, Júsif A. z Iraku, by mohol byť tiež neskôr obžalovaný. Nakrátko ho zadržiavali vo väzbe, ale v septembri ho prepustili, keďže v tom čase neexistovali proti nemu dostatočné dôkazy. Stále nie je presne známe, ako sa do situácie zaplietol.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články