Donald Trump sa rozhodol vycestovať: Navštívi hranicu s Mexikom | Topky.sk

Sobota, 17. august 2019. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Donald Trump sa rozhodol vycestovať: Navštívi hranicu s Mexikom

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.
Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon
07.01.2019 20:10

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump navštívi tento týždeň hranicu s Mexikom, oznámila v pondelok jeho hovorkyňa. Pôjde o jeho najnovší pokus vyvinúť tlak na Kongres v súvislosti s rokovaniami o pohraničnom múre, ktoré viedli k čiastočnému zastaveniu financovania federálnych inštitúcií, tzv. shutdownu, informovala agentúra AFP.


Trump "pocestuje vo štvrtok k južnej hranici, aby sa stretol s tými, ktorí sú v prvej línii národnej bezpečnosti a humanitárnej krízy", uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. Bližšie informácie o tom, kam bude Trump cestovať, nie sú zatiaľ k dispozícii. Sandersová však avizovala skoré oznámenie ďalších podrobností, uviedla agentúra AP. Cestu Trumpa oznámili v čase, keď Biely dom i demokrati, ktorí majú väčšinu v dolnej komore Kongresu, odmietajú významnejšie ustúpiť vo svojom spore okolo financovania bariéry na hranici s Mexikom.

Trump žiada viac než päť miliárd dolárov na výstavbu "múru", ktorý má podľa neho zastaviť nelegálnych migrantov. Demokrati takýto projekt zavrhli ako snahu o vyvolávanie senzácie. Prezident v reakcii odmieta podpísať zákony o financovaní federálnych inštitúcií, ktoré tak museli obmedziť svoju činnosť a pozastaviť vyplácanie miezd státisícom zamestnancov. Tzv. čiastočný shutdown trvá už viac než dva týždne a dosiaľ nie sú náznaky, že sa čoskoro skončí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články