°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Trump opäť prestrelil: Afganská vláda žiada vysvetlenie jeho vyjadrení o sovietskej invázii

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: Zoznam s.r.o.
03.01.2019 20:10

KÁBUL- Afganská vláda požiadala USA o vysvetlenie výrokov amerického prezidenta Donalda Trumpa o niekdajšej invázii Sovietskeho zväzu do Afganistanu. Informoval o tom vo štvrtok afganský prezidentský palác.


Žiadosť o vysvetlenie podali prostredníctvom oficiálnych diplomatických kanálov. Afganská vláda chápe, že "je rozdiel medzi poznámkami a oficiálnou politikou krajiny", píše sa tiež vo vyhlásení prezidentského paláca. Trump na okraj stredajšieho zasadnutia kabinetu povedal, že bývalý Sovietsky zväz, ktorý vpadol do Afganistanu v roku 1979, mal "právo tam byť", pretože v tom čase "prichádzali do Ruska teroristi".

Afganský minister zahraničných vecí Saláhuddín Rabbání, ktorý je synom bývalého lídra bojujúceho proti invázii, na Twitteri uviedol, že "sovietska okupácia bola závažným porušením územnej celistvosti a národnej suverenity Afganistanu".

V súvislosti s Trumpovými vyjadreniami Rabbání povedal, že "akékoľvek iné tvrdenie popiera historické fakty". Americký prezident tiež uviedol, že aktuálne by mali zasahovať v Afganistane Rusko, Pakistan a India, nie USA. "Prečo sme tam 6000 míľ (9650 km) ďaleko?," opýtal sa. V súčasnosti je rozmiestnených v Afganistane 14.000 amerických vojakov, dodáva agentúra DPA.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články