Táto štatistika prekvapila aj políciu: Dáni sú za volantom viac pod vplyvom drog než alkoholu | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Táto štatistika prekvapila aj políciu: Dáni sú za volantom viac pod vplyvom drog než alkoholu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
29.12.2018 10:10

KODAŇ - Dánska polícia zadržala v úvode sviatočného obdobia viac vodičov pod vplyvom drog než šoférov opitých. V piatok o tom podľa agentúry DPA informovala samotná dánska štátna polícia.


Uviedla, že počas náhodných kontrol v časovom rozmedzí od 29. novembra do 26. decembra chytila 397 vodičov za jazdu pod vplyvom drog - v porovnaní s 360 opitými vodičmi. V rovnakom období pred rokom zaznamenala polícia 275 prípadov jazdy v opitosti a 180 prípadov jazdy pod vplyvom drog. Väčšinou išlo o hašiš, spresnil Christian Berthelsen z Dopravného strediska štátnej polície. "Hašiš spomaľuje reakcie človeka," povedal Berthelsen pre dánsku verejnoprávnu stanicu DR. "Zdá sa mu, že všetko sa hýbe pomaly, a to nie je v premávke dobrý stav mysle."

Užité lieky sú takisto zahrnuté do prípadov súvisiacich s drogami. Dopravné nehody, kde zohral úlohu alkohol, boli však bežnejšie: takýchto nehôd sa stalo 78 v porovnaní s 23 nehodami, kde asistovali drogy, uviedla dánska polícia. Väčšinu kontrol podniká polícia počas štvrtkov, piatkov a sobôt - čo sú tradičné dni pre vianočné večierky -, ale aj počas nedieľ, keďže veľká konzumácia alkoholu má účinky aj na druhý deň.

V súčasnosti si je však viac vodičov vedomých rizika jazdy pod vplyvom alkoholu, než pred desaťročím. Polícia zaznamenala v roku 2007 približne 11.700 takýchto prípadov oproti necelých 5600 prípadov vlani. Tento rok sa však ukázal stúpajúci trend, keďže polícia zaregistrovala o vyše šesť percent prípadov viac než v roku 2017.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články